Атестаційний матеріал



  Атестаційні матеріали



вчителя початкових класів 


загальноосвітньої школи І –ІІІ 
ступенів №8


ГОНЧАРЕНКО
НАТАЛІЇ МИХАЙЛІВНИ









                            
...Щоб відкрити перед учнями іскорку знань, учителю треба ввібрати море світла, ні на хвилю не відходячи від променів вічно сяючого сонця знань людської мудрості.
                            (В.О. Сухомлинський)










 


«Вдосконалення читацьких навичок учнів початкових класів шляхом впровадження інноваційних технологій»





    Підготувала:
                                                                           класовод 2-В класу  
                                                                            Н. М. Гончаренко



            м. Світловодськ, 2017 р.




Початкова школа покликана виявляти і розвивати здібності учнів, формувати уміння і бажання вчитися, а реалізувати ці завдання можна на основі вдосконалення читацьких навичок учнів початкових класів шляхом впровадження інноваційних технологій  .
Завдання сьогодення – виявити, до чого здатна конкретна дитини; розвинути ці здатності повинна саме сучасна, оновлена національна школа в тісній співпраці з батьками й громадськістю. Кожному учневі слід прищеплювати любов до навчання, виховувати позитивну Я- Концепцію, складовими якої є віра у власні сили і впевненість у собі, а також реальне оцінювання своїх можливостей.
         Читання могутня виховна сила завдяки якій людина починає думати про себе, оцінювати свої дії та вчинки, вимірювати себе певною мірою. Тому, головне завдання вчителя навчити кожну дитину читати, працювати і любити книги.
Урок читання є співтворчість вчителя й учня. Тому я вважаю, справжня суть роботи з розвитку творчої особистості учня полягає в умінні читати.
         Уміння читати – це наявність інтересу до читання, до книг як джерела пізнання довкілля, громадського виховання, опанування літературної мови, розвиток духовного світу дитини, її почуттів.
Книга завжди, в усі часи посідала особливе місце в інтелектуальному та духовному збагаченні підростаючого покоління. До недавнього часу. Комп'ютер і телевізор відняли в дитини час на читання. Читацькі досягнення дітей у початковій школі вимірюються зараз секундоміром.  Нестача в дітей часу на читання змушує турбуватися про те, щоб у їхні руки потрапила повноцінна література й щоб вона максимально сприяла розвитку їхнього розуму та серця. Навчання читання – процес, що є основною отримання знань з будь – якого предмета. Саме через книгу дитина вчиться сприймати навколишній світ, отримує знання про нього.
               Пам'яткою для вчителя є настанови В.Сухомлинського: «Навчіть у початкових класах всіх дітей читати так, щоб вони вміли читаючи думати й думаючи читати».
Зважаючи на поради В.Сухомлинського щодо формування якостей читання, слід пам'ятати, що учні мають великі потенційні здібності до опанування техніки читання, що потрібно розвивати за допомогою різноманітних способів, прийомів і форм організації навчання дітей читання.
         Але йде час та сучасні діти вимагають від нас нового, ще невідомого.
Народна мудрість говорить: «Не навчайте дітей так, як навчали Вас. Вони народились в інший час». Тому я маю розглядати кожного учня, як окрему особистість з її поглядами, переконаннями.
Від початкової школи значною мірою залежить, чи полюблять діти читання, чи можливо залишаться байдужими до літератури. Саме у молодших школярів треба сформувати читацькі інтереси та закласти міцний фундамент етичної культури особистості.  Навичка читання ─ це основа, яка в майбутньому дозволить нарощувати духовний та інтелектуальний потенціал особистості. Щоб душа дитини відгукнулась на художній твір, задзвеніла чарівною музикою, треба, як зазначив В.О. Сухомлинський, "зуміти торкнутися її струн."
         Сучасні діти ─ це діти нового середовища, і вони не розуміють мови старих ідеалів високої моралі. Їх життя треба наповнити живим і дієвим сенсом, багатством емоцій.
                   У процесі залучення дітей молодшого шкільного віку до читання ми маємо підготувати вдумливого читача, який буде емоційно включеним до процесу навчання, спроможний до діалогу з автором художнього твору, до активного обговорення проблем, що торкнулися його душі у процесі читання.
Щоб сформувати у молодших школярів читацьку компетенцію необхідно вирішити такі завдання:
·                   зацікавити учнів читанням;
·                   розвивати цей інтерес до створення постійної потреби у читанні;
·                   навчити вибирати літературу, враховуючи вікові та особистісні інтереси;
·                   створити належні психолого ─ педагогічні умови для сприйняття, розуміння та оцінки прочитаного;
·                   формувати навички аналізу художнього твору;
·                   організовувати дослідницьку роботу школярів;
·                   розвивати усне та писемне мовлення учнів;
·                   працювати над постійним удосконаленням естетичного смаку школярів.
Якщо комплексно підходити до вирішення цих завдань, то у справі формування справжнього читача можна досягнути бажаних успіхів. На успішність учнів впливає значна кількість різноманітних факторів. Але одним із найважливіших є вміння свідомо, правильно, виразно та швидко читати. У дитини, яка не вміє добре читати, виникають певні труднощі під час виконання домашніх завдань, їй не цікаво на уроках, вона приречена на розумову обмеженість і зубріння. Такий учень не буде активним читачем бібліотеки, не відчуватиме потреби спілкування з книгою, тому що читання приносить йому не задоволення, а муку. Читання являє собою процес, який базується на використанні розумової діяльності, певних способах кодування інформації, що надходить під час її обробки в мозок. І тому, якщо ставиться завдання підвищити ефективність читання, його продуктивність, якомога повніше потрібно враховувати можливості кожної дитини, допомогти їй в організації цілеспрямованої діяльності щодо формування і розвитку навички читання.
Навчальний предмет «Читання» — багатофункціональний. У процесі його вивчення здійснюється мовленнєвий, літературний, інтелектуальний розвиток школярів, виховується дитяча особистість. Під час читання формуються моральноетичні ідеали дитини, її ставлення до навколишньої дійсності, збагачуються почуття, розвивається творча уява, значною мірою задовольняються пізнавальні інтереси молодшого школяра.
В історії розвитку людства читання завжди відігравало важливу роль. І сьогодні читання також пронизує всі сфери нашого життя. Воно зумовлює освітню, інформаційну, пізнавальну, професійну діяльність людини.
 Читання - один з основних засобів формування особистості, тому так важливо сформувати в початкових класах технічну сторону читання, вміння працювати з науково-пізнавальним та художнім текстом, забезпечувати максимальний вплив тексту на зростаючу людину.
Пошук шляхів розв'язання означених завдань пов'язаний із дослідженням комплексу мовленнєвої компетенції учнів.
Вона охоплює систему мовленнєвих умінь (вести    діалог; сприймати, відтворювати і створювати усні й писемні монологічні та діалогічні висловлювання різних видів, типів і жанрів), необхідних учням у різноманітних життєвих ситуаціях; виявляється у сформованості умінь користуватися усною и писемною літературною мовами, багатством її виражальних засобів залежно від мети і завдань висловлюван­ня та громадського життя.
Завдання уроків читання
1.     Пізнавальні:
-         збагачення знань про природу, суспільне життя, трудову діяльність людей (забезпечуються навчальною інформацією з тексту).
2.     Виховні:
-         сприяти громадянському, етичному, моральному, естетичному, трудовому та фізичному вихованню молодших школярів;
-         формувати національну самосвідомість учнів, їх духовність; викликати інтерес до традицій свого народу, його минулого, сьогодення та май­бутнього;
-         розвивати навички мовної етики.
3.     Розвивальні:
-         формувати мовленнєві вміння;
-         розвивати увагу, пам’ять, спостережливість;
-         розвивати аналітико-синтетичні вміння порівнювати, узагальнювати, доводити, проводити аналогію, встановлювати причиново - наслідкові зв’язки;    
-         розвивати творчі здібності, самостійність та навички самоконтролю.
4.     Навчальні
-    удосконалення техніки читання;
-    робота з текстом;
-    розвиток зв'язного мовлення.
Навчити дітей добре читати одне з найважливіших завдань школи.
Основою роботи над удосконаленням навичок читання вважаю:
1.Напівголосне читання. (Саме воно було основним елементом навчання читання вголос у школі В.О.Сухомлинського. Учні класу читають упівголоса, але кожен - зі своєю швидкістю).
2.Не довготривалість, а частота тренувальних вправ. (Людська пам’ять краще пам’ятає те, що з’являється періодично, а не постійно перед очима. Тобто тренуватися читати краще часто, ніж читати 1-2 години без відпочинку).
3.Проведення самозамірів читання.
Свою роботу з формування навички швидкочитання починаю з формування звуковимови. За О.Хорошковською працюю за такими напрямками:
- засвоєння учнями основних норм української літературної вимови;
- постійне збагачення й активізація словникового запасу учнів;
- формування граматичних умінь (на практичних вправах);
- розвиток діалогічного і монологічного мовлення.
В. О. Сухомлинський зазначав, що без високої культури читання немає ні школи, ні справжньої розумової праці, що погане читання – ніби брудне вікно, крізь яке нічого не видно.
Залучення до читання - це процес, у якому немає і не може бути дрібниць, важливого і другорядного.  Цей процес можна уявити у вигляді цегляного будинку, де кожна цеглинка - це умова або засіб формування дитини-читача. I якщо «пропустите цеглинку» під час будови, то будинок не буде міцним і може через деякий час під впливом обставин розвалитися.
Питання про техніку читання є одним з головних у початкових класах. Від уміння читати залежать успіхи в навчанні і вихованні учнів, розвиток їх грамотності. У початкових класах учень має навчитись читати свідомо, швидко у відповідності з програмними вимогами, правильно.
          Механізм читання складається з наступних компонентів:
-           оптичне сприйняття надрукованого чи написаного (впізнавання зорових сигналів - букв, що позначають відповідні звуки слів);
-           озвучення слова (вимова слова залежно від рівня оволодіння навичкою читання слова - за складами чи цілими словами);
-           усвідомлення змісту тексту (розуміння).
Перші два компоненти - переведення графічної форми слова в звукову - техніка читання.
Практика свідчить, що формування техніки читання - процес складний. У ньому важливі мислення й мовлення, сприйняття й пам'ять, слуховий і зоровий аналізатори.        
У розвиткові навичок читання виділяють три етапи:
1)                  аналітичний;
2)                  синтетичний;
3)                  етап автоматизації.

1.     Етап аналітичного навчального читання
Ø Формуються зорово-слухові зв`язки (буква — звук).
Ø Розвивається смислова здогадка.
Ø Формуються способи читання та правильність.
2.     Етап синтетичного читання
Ø Скорочення кількості регресії.
Ø Ліквідація бар`єру промовляння.
Ø Розвиток позитивних якостей читання .
3.     Етап автоматизації навички читання.
Ø Удосконалення якості читання.
Ø Розвиток навичок текстотворення.
Ø Емоційно-образний аналіз тексту.
Уміння і навички, що формуються на уроках читання, мають загально-навчальний характер, є засобом вивчення практично всіх навчальних предметів, сприять саморозвитку і самовираженню особистості дитини.
  Треба звернути увагу, що основою структурування програми є змістові лінії Державного стандарту з читання, серед яких формування й розвиток навички читання. Протягом навчання школярі в початковій школі  оволодівають повноцінною   навичкою   читання, яка характеризується злиттям технічної і смислової її сторін.
 Техніка читання охоплює такі компоненти, як спосіб читання, правильність, виразність, темп. Кожний з них окремо і в сукупності підпорядкований найголовнішій стороні читання, тобто розумінню тексту.
Треба пам'ятати, що якості читання взаємопов'язані і взаємозумовлені. Удосконалення однієї з них веде до поліпшення іншої. Недоліки якоїсь з ознак читання впливають на якісну характеристику іншої риси уміння читати.
Проблема формування повноцінних якостей читання учнів початкової школи привертає увагу багатьох дослідників.
І. Т. Федоренко розробив систему вправ для вдосконалення навички читання школярів, використовуючи яку вчитель зможе навчити дітей швидко читати. Слід зазначити, що при цьому швидкість читання вголос і мовчки молодших школярів значно перевищують програмові норми.
В. О. Науменко зауважує про необхідність застосування спеціальних
вправ на матеріалі творів, що вивчаються у початковій школі. Дослідник пропонує тексти записувати на картках, читати з дошки, промовляти. Вправи, що повинні займати на уроці 5-6 хв., потрібно проводити індивідуально, колективно, групами. За рахунок цілеспрямованої роботи досягається такий рівень сформованості навичок, що помилки в ході читання трапляються
рідко, діти розуміють зміст, читають в міру швидко, передають
настрій твору, стан героїв, дотримуються інтонаційних засобів.
Питання вдосконалення техніки читання в полі зору Л. К. Лухтай. Вона пропонує такі шляхи вдосконалення техніки читання школярів:
 1) розвиток аналізаторів: зорового, слухового;
2) розширення кута зору;
3) подолання регресій;
4) усунення негативних факторів;
5) слухові та зорові диктанти;
6)розвиток антиципації;
7) облік та коригування швидкості читання.
Саме ці фактори і впливають на швидкість читання. Дослідник зазначає, що на кожному уроці, де застосовуються відповідні прийоми, не лише беруть участь і розвиваються слухові, зорові та мовні аналізатори, а й формуються уміння та навички правильного, свідомого, виразного читання. А саме: уміння читати правильно, виразно, відповідати на запитання, складати план тексту, коротко переказувати прочитане, відтворювати прочитане, працювати з науково-пізнавальним текстом.
Питання ефективних способів досягнення оптимальної швидкості читання розглядає Г. Пінчук. Нею виділені 8 резервів навчання читання, а саме:
1) Важлива не тривалість, а частота тренувальних вправ.
 2) Напівголосне читання в класі.
 3) Кожен урок починати з п'ятихвилинного напівголосного читання. 4) Помітні результати дає читання перед сном.
5) Режим оберігаючого читання.              
6) Робота над оперативною пам'яттю (зорові диктанти).
7) За системою І. Федоренка та І. Кальченка використовувати 3 типи вправ:
а) багаторазове читання;
б) читання в темпі скоромовки;
в) виразне читання з переходом на незнайому частину тексту.
8) Стимулювання учнів. Один раз на тиждень у кінці уроку роблять самозамірювання швидкості читання .
Відомо, що багато учнів початкових класів не вміють під час читання регулювати своє дихання, частина з них ще погано артикулюють при вимовлянні окремих звуків, скажімо [л], [р], [к], [ш], [ч], та їх сполучень. Тут знадобляться скоромовки, такі, як
Хто про Прокопа, хто про Прокопиху, хто про Прокопових дітей.
Два дровосека, два дроворуба, два дровокола говорили про Ларю. Лариона, Ларину маму.
Раз Егорка (глибокий вдих через ніс і спокійний видих через рот),
два Егорка і т. д. (лічба до 33).
Робота зі скоромовками важка, хоча й цікава. Але вона завжди корисна, оскільки в ході її активно тренуються органи мовлення. Проговорювати їх треба спочатку повільно, а далі швидше й швидше – однак щоб язик не заплітався, щоб вимова була чіткою і чистою, без «проковтування» звуків. Скоромовки налагоджують ритмічність дихання. Крім того, правильній постанові дихання й розвитку артикуляції допомагають:
ü вправи на тривалість видиху при звукові, наприклад, [ф], [ш], [с], [р];
ü повторення складів (ма, мо, му, та, то, ту), читання смислового блоку (два-три речення), вірша (один-чотири рядки) на одному диханні;
ü вимова окремих звуків [л], [р], [к], [ш], [ч] та складів (ла, ру, ко, шу, чі) спершу пошепки, а потім голосно з лічбою;
ü вимова слів, де легко виділяються приголосні (тверді та м`які): ліс-лось, тонь-тінь, кіл-кіль, віт-віть.
ü Скоромовки
Ой, весела Василинка,
Василинка - Веселинка.
А Маша, мов кваша:Кисне й кисне Маша!

Борщик у горщику,                                   
             щавель у борщику.                                                
            А до борщу –
             ще й по лящу.
Чистомовки
Ла-ла-ла -молоко пила,
Ли-ли-ли -липку полили,
Ло-ло-ло -їдемо в село,
Лі-лі-лі -рученьки малі.

Ки-ки-ки -їдуть саночки.
Ок-ок-ок -падає сніжок.
Кі-кі-кі -ковзани прудкі.

 Використовую на уроці ряд  iгор, якi сприяють мовленнєвому розвитку школярiв:
 Слова зі слова
Мета. Розвивати зоровий, слуховий та мовний аналізатори, відпрацьовувати звуко-буквенний аналіз.
Пропонуємо до слів з підручника (кіт, гастроном, тканини} завдання:
а) із букв поданих слів скласти нові: кіт - тік; гастроном - астроном,
гном, трон, мат, том та ін.;
б) запишіть квазі-письмом слова, вказавши уже вивчені букви, що
позначають голосні або приголосні (тверді, м'які) звуки.
Наприклад:
кит -  к.т, _ит                         астроном — а_ _ _ом, а _ т _ оном
в) прочитайте слова, де є збіг приголосних ППГ, ПППГ; з наголосом на III складі.

Створіть нове слово..
Мета. Відпрацювати техніку читання (проговорювання) одно-, дво-, трискладових слів, наголос; збагатити словник; закріпити вимову голосних та приголосних (твердих і м'яких) звуків.
Пропонуємо дітям слова з підручника, а до них завдання:
1. Прочитати слова о дно-двоскладові, з наголосом на І або на II складі;
поясніть багатозначність або значення наведених слів: бак, рак, мак, лак,так, гак; дуб, зуб, чуб, куб; жук, сук, лук, бук; лити, пити, шити, жити,бити; сила, пила, шила, лила; чайка, майка, гайка, лайка, байка;
2.      Замініть букву, що позначає голосний звук: бак, бік, бук, бик, бек;
дім, дам, дим; лук, лик, лак; нас, ніс; булка, білка, балка.
   3. Прочитайте слова, що різняться буквеним складом: обберуть - обдеруть; влетить - злетить; поповз - заповз.
Яке слово довше.
Мета. Розвивати фонематичний слух; членувати слова на склади, звуки; визначати послідовність звуків. Рекомендуємо пари слів, наприклад: година чи хвилина, змія або черв 'як, день чи ніч, зима або весна.
Встав букву – прочитай скоромовку
К     . отив .ото. у .уто. .лубо.
Х     .уртовина, .урделиця й ві.ола на .марині ї.али
Ї     У .дальні .жаки до .дають з сиро.жками галушки
Б     На ду.і .ілка .улку їла, .улка .ула .іла-.іла 
Е     Ч.р.з брід боб.р бр.д. - н.п.п.р.бр.д.
П    .лив .аро.лав - .ра.ори .о.іднімав
Я    .к н.вчало кошен.? Кошен. н.вчало: «Н.в!»
Прочитай речення (без голосних)
З.м.в.й  с.н.чн.й  д.нь. З.мл.   вкр.л.сь   р.зк.шн.м   ср.бл.ст.м   к.л.м.м. Робота по вдосконаленню навичок читання продовжую в 2-4 класах. Важливу роль тут відіграє вдосконалення техніки мовлення: володіння мовним апаратом, мовою та мовленням. Тому на кожному уроці пропоную учням вправи дихальної гімнастики («Погаси свічку», «Здуй сніжинку з долоні», «Дмухни на кульбабку»), вправи з імітаційними рухами на розвиток артикуляційного апарату («Цокіт копит конячки», «Рись», «Непереможний»,
вправи на розвиток фонетичного сприймання («Заміни звук у словах» : мак-рак, лук-бук, сили-пила), «Назви спільний звук» (шина, машина, душ, ішов, шуба, душа, шапка – [ ш ].
Для розширення поля читання використовую в своїй роботі буквені та числові таблиці, променеві схеми, які розширюють кутовий зір. В основі таких вправ – завдання: дивитись, не зводячи очей, на певну точку, намагаючись побачити те, що поруч з точкою (букви, цифри тощо):- таблиці Шульте;
- прочитай слова, ставлячи крапки;
- скласти всі можливі слова, дивлячись на крапку в центрі;
- піраміди споріднених слів.
Формуючи навички читання, не варто надавати перевагу якійсь одній із них, необхідний тісний взаємозв’язок. Усвідомленість залежить від правильності й виразності читання; правильність – від темпу і усвідомленості; виразність – від усвідомленості, правильності, темпу. Навчити читати дитину швидко й усвідомлено дуже важливо, адже читання є основою всіх наук. Тому кожен учитель намагається створити всі умови, щоб клас читав швидко і вдумливо.
У процесі опанування техніки читання постає проблема розвитку в учнів навичок свідомого розуміння тексту. Спочатку цю роботу повністю здійснюю сама, а згодом виробляю в учнів навички контролю і самоконтролю і застосовую їх в різних ситуаціях під час ознайомлення з текстом. Цю роботу проводжу планомірно і систематично. Для формування навичок свідомого читання застосовую його різновиди: читання - слухання з послідовним аналізом, читання – передбачення, читання слідкуючи, читання – аналіз, читання – порівняння, пошукове читання.
Догадка є однією з основних умов швидкого читання. Вона активізує мислення читаючого, дозволяє значно швидше досягнути мети, інтенсифікувати мислення, зробити його більш продуктивним і творчим. Для цього використовую передбачення (антиципацію). Практикую читання слів, текстів з пропущеними буквами, потім – речення з пропущеними словами (Кн_зь _ж_ н_ зн_в, _к й_м_ д_к_в_т_).
Неабиякий вплив на вдосконалення читацьких навичок мають такі види роботи, як читання в особах, інсценування творів, добір слів, що римуються, відгадування загадок у риму, доповнення рими у віршах, дописування віршів, казок.
Діяльність учнів організовую таким чином, щоб діти завжди із зацікавленістю чекали наступний урок, на якому б вони знайомилися з новими видами роботи зі швидкочитання.
Актуальними формами роботи на моїх уроках читання є драматизація, інсценізація. Це глибоке, емоційне і логічне осмислення тексту. Зазначені форми роботи можливі лише тоді, коли текст учні прочитали неодноразово, усвідомлений ідейний зміст, дана характеристика героїв, проаналізовані мовні засоби.
Для розвитку навички читання, я пропоную три групи вправ.(Додаток 2)
Перша група вправ спрямована на вдосконалення правильного читання.
1. Читання рядків навпаки словами.
2. Читання рядків навпаки буквами.
3. Читання лише другої половини слів.
Друга група вправ розвиває в учнів швидкість читання.
1. Читання з підрахуванням слів(рядків).
2. Пошук у тексті заданих слів.
3. Читання із смужками ( над і під рядком).
4. Читання рядків із закритою нижньою або верхньою половиною букв (пропоную проводити такі вправи в парах: один учень читає – інший перевіряє).
Третя група вправ спрямована на формування вміння свідомого, чіткого, безпомилкового читання.
1. Читання тексу, закриваючи останні три букви всіх рядків аркушем паперу, а згодом і початкові три букви;
2. Читання тексту з додаванням складу слова, якого не вистачає.
Основними шляхами удосконалення техніки читання вважаю:
- збільшення кута зору;
- вироблення навиків антиципації (передбачення наступного слова);
- ліквідацію регресії при читанні;
- збагачення словникового запасу учнів;
- розвиток артикуляційного апарату дитини.
Таким чином, запроваджена технологія реалізації ідеї формування читацької компетентності молодших школярів, дозволила мені реалізувати завдання Ці види робіт з удосконалення техніки читання я активно впроваджую на своїх уроках.
Отже, я впевнена, що формувати в учнів навичку швидкого читання потрібно не лише тому, щоб вони добре читали, а навчилися самостійно отримувати знання й використовувати їх у своїй практичній діяльності, що є основним завданням у вихованні гармонійної особистості з широким колом компетентностей, здатної реалізовувати себе в майбутньому
            З метою впровадження ідей особистісно зорієн­тованого навчання застосовую на уроках різні моделі співпраці дітей (парна, групова робота, ігрові прийоми, інсценізація, зміна ролей), завдання різ­ної складності, залучення учнів до літературної творчості та самооцінки тощо.
Щоб підтримати інтерес до читання, впровад­жую різноманітні форми уроків: урок-гра, урок-змагання, урок-казка, урок-подорож, урок-КВК, урок-вікторина, урок-свято та ін.
1. Матеріал диференціювати за ступенем складності, за мірою самостійності, за обсягом роботи.
2. Варто об’єднувати дітей у групи довільно, групи не мають бути постійними. Слід давати дітям самим обирати собі посильний вид роботи.
3. Використовувати диференційовані завдання систематично, майже на кожному уроці, уникаючи стандарту.
4.  Диференціація має проходити через різні етапи уроку.
5. Диференціацію бажано як найширше застосовувати під час фронтальної роботи, коли учні розв’язують загальні навчальні завдання.
6. Процес засвоєння слід супроводжувати постійним контролем якості знань, умінь, навичок через самоперевірку, взаємодопомогу з наступною взаємооцінкою, самооцінкою.
У своїй роботі застосовуємо технологію «Розвиток критичного мислення». Вона допомагає готувати дітей нового покоління, які вміють розмірковувати, спілкуватися, чути та слухати інших. При запровадженні цієї технології, знання учнів засвоюється набагато краще, адже інтерактивні методики розраховані не на запам’ятовування, а на вдумливий, творчий процес пізнання світу та пошуку її вирішень. Для впровадження цієї технології не потрібно ніяких додаткових умов, що створюються у школах спеціально для опанування новітніх технологій. Єдина необхідна умова для роботи за цією технологією – це бажання вчителя працювати творчо, по-сучасному, що сприяє досягненню найбільш позитивних результатів складного процесу навчання. Використовуючи у своїй роботі освітню техно­логію розвитку критичного мислення, застосовую різноманітні методики та прийоми на уроках та в позаурочній діяльності.
Методику "Мозкова атака", наприклад, час­то застосовую на уроках читання.
I.       Актуалізація (під час обговорення перед читанням чи вивченням нового матеріалу).
  • Згадайте все, що відомо з цієї теми (важливо згадати все, що знаєте чи думаєте, що спаде вам на думку).
  • Записую усі думки на дошці.
  • Класифікую інформацію.
II.      Усвідомлення змісту (власне читання чи вивчення).
•        Ознайомтесь з позначками:
"V" — прочитане підтверджує те, що ви знаєте;
" — " — прочитане відрізняється від того, що ви знаєте;
"+" – прочитане несе нову інформацію.
III.    Міркування. (Після читання чи вивчення).
Ця методика розвиває у дітей спостережливість, уважність, вдумливість під час читання, вміння ана­лізувати прочитане та доводити свою думку, під­тверджуючи її фактами з прочитаного. Дуже дієвою є методика "Асоціативний кущ", коли діти мають можливість пригадати все, що їм відомо з теми чи поняття. Я записую або вивішую на дошці назву поняття, учні називають все, що їм відомо про нього, записую навколо поняття пропо­зиції дітей, а потім доповнюємо брак інформації після читання текстів, статей, опрацювання матері­алів, виконання практичних робіт. Результат роботи за цією методикою: розвиток спостережливості, пам'яті, мислення, уважності. Найкраще цей метод застосовувати на етапі актуалізації опорних знань або ж на уроках закріплення вивченого.
Досить часто я застосовую у роботі методику "Сенкан" (п'ятиряддя). Найкраще ця методика під­ходить до уроків позакласного читання, де є змога учням розкрити свої творчі здібності та потенціали. .
Форма сенкану:
1-й рядок — тема (іменник);
2-й рядок — опис (прикметник);
3-й рядок — дієслово (пов'язане з темою);
4-й рядок — ставлення, почуття до обговорюва­ного предмета;
5-й рядок - перефразування (синонім, узагаль­нення, підсумок). Наприклад:
1.     Мама
2.     Любляча, гарна, рідна.
3.     Піклується, доглядає, готує...
4.     Найрідніша у світі людина.
5.     Промінець сонечка у нашому житті.
Результати цієї роботи неймовірно позитивні. Діти дуже активно мислять, застосовуючи і активі­зуючи при цьому різні види мислення, уяву, знання програмового матеріалу та життєвий досвід і навіть творчі здібності (бо, як правило, до цього виду ді­яльності ще й створюється малюнок).
На уроках читання досить часто застосовую такі методики, як "Передбачення", яке може бути:
  • за прислів'ям;
  • за заголовком;
  • за частиною прочитаного тексту;
  • за загадками;
  • за твердженням;
  • за ключовим словом і т.д.
Ця методика позитивно впливає на розвиток уміння передбачити події чи їх наслідки, знаходити потрібну інформацію для доведення своїх мірку­вань або ж спростування того, з чим учень не погод­жується. Вважаю, що це сприяє розвитку у дітей вміння не просто доводити свою думку, а й аргумен­тувати її певними фактами, критично ставитися до будь-якої інформації, що дуже важливо у наш час інформаційної перенасиченості.
Також застосовую у своїй роботі, здебільшого на уроках читання методики "Система позначок "Поміч"", "Гронування", "Кубування", "Взаємне навчання", "Доповідач - респон­дент", "Інтерв'ю", "Джигсоу" (мозаїка), "Дискусія".
Для того, щоб учні могли розслабитись, відпочи­ти, розвантажитись на уроках та в позаурочний час, використовую ігрову комунікативну діяльність "Розминка", яка сприяє розвитку комунікативних умінь дітей, усуває емоційне напруження, створює сприятливу атмосферу занять, активізує можливос­ті школярів навчатися в ігровій формі...
Різноманітність та велика кількість сучасних інноваційних педагогічних технологій вимагає від учителя пильної уваги та відповідної підготовки до їх вибору та впровадження в навчально-виховний процес. Інноваційна діяльність передбачає у вчителя найвищого ступеня педагогічної творчості, оскільки суть такої діяльності передбачає оновлення педагогічного процесу, внесення прогресивного традиційну систему навчання й виховання.
В навчально – виховному процесі ефективно використовувати такі інноваційні технології:
1. Проектне навчання
2. Здоров'язберігаючі технології
3. Інтерактивні технологійЗастосування цих технологій на уроках читання дає змогу створювати навчальне середовище, що допомагає учням формувати характер, розвивати світогляд, логічне мислення, зв'язне мовлення, виявляти і реалізовувати індивідуальні можливості.
У своїй роботі я користуюся методиками, які формують творчу, мислячу особистість дитини, організовую радісне навчання без примусу, розвиваю в них стійкий інтерес до знань, потребу їх самостійного пошуку. В основі такого підходу – визнання індивідуальності учня, розвиток власного неповторного суб'єктивного досвіду, творчих задатків, розкриття багатства індивідуального світу дитини.
Навчання учнів будую в такій послідовності:
Цікаво → знаю → вмію
Саме ж навчання прагну зробити не простішим, а зрозумілішим
Намагаюся будувати уроки так, щоб кожен учень почувався дослідником, який самостійно здобуває знання, мав змогу зіставляти, порівнювати, шукати і знаходити істину, доводити висунуті гіпотези під час спілкування зі своїми однокласниками та з учителем. На мою думку, наважливіші правила навчання : від відомого до невідомого; від близького до далекого; від легкого до складного, від часткового до загального; від конкретного до абстрактного.
Основними цілями своєї діяльності вважаю: збудити прагнення учнів до самоосвіти, підвищити практичну спрямованість навчання, сформувати певний набір знань, формування систем дій, необхідних для пізнавальної діяльності у формуванні читацьких навичок шляхом впровадження інноваційних технологій.
Умовами вдосконалення читацьких навичок є :
-         створення можливостей для учнів проявити розумову самостійність і ініціативність;
-         використання активних методів навчання, проблемних запитань, ситуацій і  завдань;
-         ведення  навчання на високому, але посильному рівні труднощів;
-         наявність різноманітного навчального матеріалу і прийомів навчальної роботи;
-         використання емоційно забарвленого, живого слова педагога.
Обовязково на уроках потрібно враховувати особливості кожного учня. Тому завдання розробляю так, щоб кожен учень був активним учасником учбового процесу: для більш сильних учнів – одне завдання, для менш активних – інше, але працювати повинні всі.
     Серед інтерактивних методів навчання віддаю перевагу методу побудови «асоціативного куща». На початку уроку визначаю одним словом тему, над якою проводиться робота, а учні згадують, що виникає в памяті  стосовно цього слова. Спочатку висловлюються найстійкіші асоціації, потім – другорядні. Я фіксую відповіді у вигляді своєрідного «куща», який поступово «розростається».
 Наприклад : на уроці української мови при вивченні теми  «Головні слова в реченні» використала  метод «асоціативного куща»:

Асоціативний кущ


виражає закінчену
                                                        думку
                           
розповідне
                                                                  неокличне

                                               РЕЧЕННЯ













 
питальне                       окличне
                                               спонукальне

Цей метод універсальний, адже може використовуватися під час вивчення будь-якої навчальної дисципліни і на всіх етапах уроку.
На уроках читання побудова «асоціативногго куща» може бути схемою, що поступово складається учнями під керівництвом учителя.
У першому класі під час вивчення теми «Нумерація чисел у межах 10» виникає проблема активізації класу щоразу, коли вводиться нове число. Одним із засобів підготовки учнів до сприйняття нового матеріалу є побудова асоціативного куща. Цей метод доцільно використовувати при вивченні числа і цифри 3, а також числа і цифри 7.
У ч и т е л ь. Усі ми використовуємо слово «сім». Згадайте, де воно
вам зустрічалося?
 У ч е н ь. У казці «Вовк і семеро козенят».

У ч и т е л ь. Так, правильно. А ще коли?
Учні
— Існує сім кольорів веселки.
— У казці «Білосніжка та семеро гномів».
— Ми знаємо сім нот: до, ре, мі, фа, соль, ля, сі.
— У тижні теж сім днів.
— У прислів’ях: семеро одного не чекають...
— А ще є сім чудес світу.
— Мені сім років.
У ч и т е л ь. Так, зі словом «сім» ви знайомі давно, а в математиці для
його позначення існує число і цифра 7.
Оскільки йдеться про урок у першому класі, я використовую під
готовлені ілюстрації або малюнки (веселка, ноти, ілюстрації до казок...).
Для того, щоб діти звикали до схематичної побудови асоціативного куща,
я виставляю на дошці підготовлене унаочнення (відповіді дітей легко спрогнозувати) у формі «куща», як показано на таблиці.
Таким чином, на дошці перед очима дітей виникає (за розповідями дітей) цікавий «кущ», на «гілках» якого знаходяться відомі ілюстрації.
У ч и т е л ь.
Як, на вашу думку, можна одержати число 7?
Якщо ми уважно розглянемо ілюстрацію до казки «Вовк і семеро козенят», то побачимо, що сьоме козеня прибігло до перших шести.
Отже, якщо до шести додати один, то отримаємо нове число — 7.
«Мікрофон»
Технологія «Мікрофон» надає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи власну думку чи позицію.
Правила проведення:
- Говорити має тільки той, у кого є «символічний мікрофон»;
- подані відповіді не коментуються і не оцінюються;
- Коли хтось висловлюється, решта не має права перебивати, щось говорити, вигукувати з місця.
Наприклад: з’ясовую, чого чекають діти від сьогоднішнього уроку, тому часто даємо рекламу уроку:
              Урок буде           Ми будемо
              Змістовний          Активні
              Продуктивний    Уважні
              Цікавий               Розумні
Діти в захваті дають відповіді. Такий початок уроку подобається дітям , налаштовує на роботу, обіцяє багато захоплюючого.
Навчаючи дітей мовного етикету, привчаю розпочинати своє висловлювання словами: «Я важаю», «Я думаю», « Я стверджую».
Учні висловлюють свою думку, пояснюють у чому полягає їх точка зору за методом «Прес», в процесі навчаються дискутувати.ю аргументувати свої думки.
·        Позиція: «Я вважаю, що…»
·        Обгрунтування: «…наприклад»
·        Висновки: «Отже, тому я вважаю»
Для розгляду проблеми з різних точок зору вчимося оцінювати подію різнобічно в процесі гри « Добре-погано»
Наприклад, при опрацюванні теми «Зима-білосніжка» розглядаємо дві точки зору і виявляємо проблеми що хорошого і поганого приносить зима.
Добре                                                                          Погано
Вкриває землю пухнастою ковдрою      Заносить дороги, затруднює рух машин,
Деревам дарує білі шапки і шубки                  Пташкам немає чого їсти
Добре розважатись і ковзатись          Від сильних заморозків ламається гілля, дроти
Сніг захищає дерева від морозів            Збільшується травматизм
Серед прийомів інтерактивного навчання подобається дітям і «Дешифрувальник»
АБВ  ГДЕ  ЄЖЗ  ІЇЙК  ЛМН  ОПР  СТУ  ФХЦ  ЧШЩ  ЬЮЯ  
            1    2       3       4                5         6       7         8         9           10

Ключове слово теми зашифровую за допомогою цифр, діти його розшифровують і оголошують тему уроку:
                   6644527544
                   Прикметник

А.С. Макаренко стверджував, що дитячий організм повинен бути насичений грою.
         У своїй роботі використовую дидактичні ігри майже на всіх уроках. Зокрема, на уроці української мови при вивченні теми «Іменник» використовую гру «Впіймай іменник». Дана гра сприяє кращому запам’ятовуванню, розвиває увагу, мислення, спостережливість.
         Широкі можливості дидактичних ігор використовую на уроках математики на всіх етапах уроку: наприклад , під час усного рахунку «Допоможи зайчику», «Пройди східцями», «Хто швидше?», «Встав пропущені числа», «Цікавий квадрат», «Гра на увагу», «Яких чисел не вистачає?». Ці ігри сприяють кращому запам’ятовуванню матеріалу, розвивають обчислювальні вміння та навички.
Математика – безмежний океан для розвитку творчості. Вивчення математики здійснюю через систему задач і практичних робіт. Оволодіти математикою – означає навчитися розв’язувати задачі, причому не лише стандартні, а й такі, що вимагають певної незалежності мислення, творчих пошуків, оригінальності, винахідливості. Учні полюбляють рахувати, але деякі учні плутають порядок чисел, тому пропоную гру «Рахуй далі» Називаю число і кидаю м’яч учневі, він наступному і т.д.
         Для закріплення таблиці множення використовую віршовані задачі:
1. 8 ваз у Катерини.
В кожній вазі – апельсини.
По 4 в кожній вазі.
Скільки апельсинів в вазі? (32)

2. Клав Тарас на тарілки
По 4 пиріжки
5 тарілок у Тараса.
Пиріжки рахуймо разом! (20)


3. По п’ять пальців – молодців
Розмістились на руці.
Ну ж бо діти, як впізнаєм,
Скільки пальців всього маєм?

4. Шість днів у тижні я працюю.
Мені татко розповів:
- Я два тижні на роботі.
Скільки це усього днів?

5. 8 спритних білченят гралися у лісі.
По 4 горішки знайшли на горісі
Їхній тато для малят дав горішків 25.
На скільки менше горішків приніс для них тато,
Ніж вони самі знайшли?
         Також на уроці математики працюю над такими завданнями:
1. Назви числа справа наліво : 83, 84, 123.
2. Які одноцифрові, двоцифрові, трицифрові числа можна читати перевернутими? (1, 0, 6, 11, 66, 88, 99….)
3. Запиши різні двоцифрові числа, користуючись цифрами 5 та 9.
4. Знайди в кожному рядку «зайве» число:
         28 7 42 64 32
         53 19 8 37 81
         21 22 9 23  24
Поєднання ігрових дій і серйозних завдань допомагає дітям швидше засвоювати матеріал уроку. Я навела тільки частину ігор, які використовую під час уроків читання, мови та математики.
         Гра завжди створювала бадьорий творчий настрій, і ні в якій іншій діяльності дитина не проявляла стільки наполегливості, цілеспрямованості, кмітливості, як в ігровій. Гра зробила цікавим процес навчання, сприяє полегшенню і усвідомленню матеріалу.
Дидактична гра
Дидактична гра — метод імітації прийняття рішень у різноманітних ситуаціях шляхом гри за правилами, що вже вироблені учасниками. У підготовці до гри виділяються такі етапи:
• ознайомити учасників із темою та змістом, розподілити ролі;
• розкрити хід і зміст гри;
• після закінчення гри підводяться підсумки, визначаються активні,
найкращі гравці.
Гра повинна бути побудована за такими принципами.
1. Наочність і доступність.
2. Автономність тем і фрагментів гри.
3. Раціональне поєднання ігрової діяльності та діяльності з приводу
гри.
4. Спрямованість елементів гри на розв’язання поставлених проблем.
Гра використовується для засвоєння нових знань, як урок або його частина, як елемент позакласної роботи.

Дидактична гра «В якому будиночку ми живемо»
Підготовка учнів.
 Спостереження за деревами, знаходження спільних
ознак і відмінностей, бесіди про знайомі учням дерева.
Кожна група повинна скласти відповідну загадку про свій «будиночок» чи його опис.
Хід гри
Клас ділиться на 4 групи, тобто на 4 «будиночки». Назва «будиночка»
визначається під час відгадування загадок.
Голки має коротенькі.
Всім знайомі ці гілки
Й шишки довгі, мов свічки. (Ялинка)

Білокрилий, наче птах,
І оспіваний в піснях,
Дрібне листячко на нім,
Що й казати — гарний дім. (Береза)

Відгадай, як звуть наш дім,
Все про нього розповім.
Гарне дерево, міцне.
Листя різьблене, рясне.
А на гілочках крилатих
Буде жолудів багато. (Дуб)

І колючі, й довгі, й тонкі
На гілках зелені голки.
Шишок безліч... та маленькі,
І не довгі та кругленькі. (Сосна)

Конкурс знавців дерев. Впізнати, з яких саме дерев листочки (малюнки різного листя).

Поле чудес
1. «Могутній велетень», дерево-богатир, дерево-довгожитель.
2. Дерево солодке — багато бджілок ласують солодким нектаром із його
квітів. Зірви обережно жменьку квіток і завари чай.
Протягом цієї гри дітям пропонуємо розглянути листочки, цвіт дерев
і, обговоривши в групах, зібрати якнайбільше інформації про те чи інше
дерево. Презентація знань проходить у вигляді «панелі» (один з інтерактивних методів). Діти стають в одну шеренгу і по черзі, в зазначений час,
розповідають матеріал, не повторюючи попереднє, а лише доповнюючи
його. Таким чином діти мають змогу поділитися своїми знаннями.
Читання з зупинками
Робота над казкою.
На такому уроці можна використати метод «Читання тексту із зупинками».
Вчитель, керуючись певними міркуваннями, розподіляє текст на час
тини. Після прочитання кожної частини здійснюється рефлексія діяльності учнів із застосуванням прийому прогнозування, тобто від учнів вимагається вміння передбачати деякі висновки або наслідки з опрацьованого вже ними матеріалу.
Робота над казкою
Роздаємо кожному учневі картки з ключовими виразами: дві доньки, стара чаклунка, старенька бабуся, прощання.
На картках (зворотна сторона) намалюйте малюнок до цих виразів.
- Доберіть назву до свого твору.
- Повідомлення теми роботи.
Починаємо читати казку (до Iзупинки).
Порівнюємо початки. Що буде далі? Яке продовження?
Діти розкривають своє передбачення. Складаємо таблицю передбачення.
--Що, на вашу думку, дійсно станеться?
- Які докази ви маєте?
- Що сталося насправді?
Передбачення за допомогою ключових виразів. Заповнення таблиці
передбачення.
Перевіряємо реакцію читача.
Дискусія з обміном думками.
Повернення до етапу «Передбачення за допомогою ключових виразів».
КАЗКА «ДВІ ДОНЬКИ»
Було в матері дві доньки — Щебетушечка та Похмурочка. Що то за
різні діти були! Щебетушечка все коло матері в’ється та солодко виспівує:
«Голубко моя! Матінко рідна!
Я тебе люблю понад усе на світі!». А Похмурочка все мовчки робить, ніколи таких улесливих слів не почуєш від неї.
Любила мати обох дочок, раділа їхній вдачі та частенько мріяла про майбутнє щастя діток та свою спокійну старість.
I зупинка
Та ось прийшла в сім’ю біда. Тяжко захворіла мати. Як не старалися
доньки, які ліки не знаходили — все марно.
Якось дійшла до доньок чутка, що живе в лісі стара чаклунка, та таку силу має, що мертвий камінь оживляє. Зібралися дівчата та й хутко до лісу. Прийшли, а стара вже їх чекає, до хати запрошує...
II зупинка
Надвечір у село повернулася одна Щебетушечка. Зайшла до оселі, а мати вже й встала. По господарству порається, всміхається — хвороби як не було.
— А де ж Похмурочка?— запитує дочку.
— Не знаю,— каже Щебетушечка,— десь у лісі заблукала. Йшов час. Мати й Щебетушечка жили як раніше, а Похмурочка так і не повернулася. Ніхто не знав, де вона.
III зупинка
А з лісу в село стала приходити старенька бабуся. І все, куди б не йшла, коло хати матері й доньки зупиниться.
Якось не втерпіла мати та й до неї: «А чого це ви та все на нашу хату поглядаєте?». Запитала та й стихла.
З лиця старої жінки на неї дивилися очі її Похмурочки, рідної донечки. Та
скільки печальної любові було у них, що заголосила мати: «Дитино моя!
Що сталося з тобою?». І розповіла старенька, як вимагала стара чаклунка за материне здоров'я по 20 літ молодого життя, як Щебетушечка зми
рилася з материною смертю і відмовилась, як віддала Похмурочка власні
40 літ, вроду та здоров'я. А тоді й каже: «Помирати мені скоро, мамо, бо я вже стара. Це попрощатися приходила».
І подалася до лісу назавжди. А мати з Щебетушкою живуть і досі. Та чомусь не тішать маму мрії про щасливе майбутнє та спокійну старість.
Дітям можна поставити такі питання:
1. Кому з дівчат притаманне справжнє почуття любові до матері?
2. Чим це підтверджується?
3. У чому, на ваш погляд, виражається любов до матері?
4. Пригадайте свою поведінку: який із ваших вчинків приніс матері най
більшу радість, а який — смуток?
5. Тож якими мріють бачити своїх діток усі матері?
Діти самостійно роблять висновок.


Фрагмент уроку читання
Інсценізацію-гру доцільно використати на етапі вивчення нового матеріалу за темою «Рукавичка» (українська народна казка).
Інсценізація за мотивами казки «Рукавичка»
— Що загубив дідусь у лісі?
— Давайте намалюємо живу «рукавичку». (Діти стають у коло.)
— Тепер вивчимо слова:
Ось у лісі на стежині
Рукавичка лежить.
Вона тепла і велика,
Всіх до себе манить.
Ці слова будемо повторювати кожного разу перед приходом наступного казкового героя до рукавички.
Ось біжить Мишка, зупинилась і стоїть, заглянула і увійшла в «рукавичку» — діти стають у коло. За нею Жабка, за
Жабкою Зайчик, за Зайчиком Лисичка і т. д. І нарешті прийшов Ведмідь.

В е д м і д ь. А хто-хто в рукавичці живе?
Ж а б к а. Я, Жабка-скрекотушка!
З а й ч и к. Я, Зайчик-побігайчик!
Л и с и ч к а. Я, Лисичка-сестричка!
В о в ч и к. Я, Вовчик-братик!
К а б а н. Я, Кабан-іклан!
В е д м і д ь. А я — Ведмідь-всім набрид!
Як вас багато! Переловлю зараз всіх!
Фізкультхвилинка


«Криголами»
На уроках української мови та читання дітям пропоную таку форму роботи, як «криголами» — спеціально психологічно обґрунтовані вправи, які використовуються на початку заняття. Вони ламають кригу відчуженості, згуртовують учнів, сприяють формуванню товариськості.
1. Написати ім’я друга, мами, товариша, рідної людини і за початковими
літерами надати характеристику цій людині, наприклад:
н — ніжна
а — активна
т — талановита
а — артистична
л — лагідна
І — ініціативна
я — яскрава
2. За літерами алфавіту записати побажання (до свята 8 Березня, Нового року), Наприклад:
Щоб ти була:
а — активна;
б — бадьора;
в — весела і т. д.
3. Поспостерігаємо за «криголамом» на уроці природознавства під час
вивчення теми «Вода в природі».
Приклад:
На картках зображені явища природи, рослини чи тварини.
Учням необхідно виділити ті, які пов’язані якимось чином із водою, пояснити свій вибір.
 «Роби, як я»
Коли діти втомилися на уроці, проводимо таку розминку: «Роби, як я». Учні заплющують очі, а вчитель робить окремі шумові дії (оплески, тупотіння, стукіт по парті ручкою і т. д.). Діти на слух повинні відтворити те саме.

«Склади квітку»
Цю вправу можна використати під час вивчення теми «Тварини» з природознавства (2 клас), використовуємо криголам «Гав». Треба написати на папірцях по кілька назв однакових тварин, скрутити в трубочки і покласти у скриньку. Кожен з учасників по черзі бере трубочку. Всі стають посередині класу, заплющують очі та видають звуки тварин, назви яких записані на листочках. Потім збираються в одну групу, у якій хтось гавкає, нявчить, мукає... Тут можна обговорити проблему шумового забруднення, порівняти природні звуки і ті, що чують на вулиці, які впливають на самопочуття та здоров’я дітей, людей.
Для об’єднання дітей у групи пропоную такі засоби.
1. Відповідь на запитання, хто любить зиму, весну, літо та осінь? Так можна
oб’єднати учнів для групової роботи під час вивчення пір року на
уроках читання, природознавства.
2. Поділ за місцем проживання.
Таке групування використовую на  уроці рідної мови з теми «Вживання великої літери» та написання листа (адреси).
3. Поділ за іменами (прізвищами), які починаються буквами а, б, в та ін.
(треба враховувати, на які букви більше імен чи прізвищ у класі).
4. Поділ за кольором свого одягу (взуття). Наприклад, виходять спершу
ті діти, у кого чорний низ, білий верх, якщо це одяг.
5. Поділ за допомогою фігур різного кольору. Такий поділ на групи можна зробити, вивчаючи тему «Многокутник»(2 клас).
6. Поділ за картками, на яких зображено парні та непарні числа (під час
вивчення цієї теми з математики).
7. Поділ за листочками різних кольорів, коли вивчаємо тему «Осінь»
з читання.
Робота в парах:
Роботу в парах можна використовувати для досягнення будь-якої дидактичної мети: засвоєння, закріплення, перевірка знань тощо. За умов парної роботи всі діти в класі отримують можливість говорити, висловлюватись. Робота в парах дає учням час подумати, обмінятися ідеями з партнером і лише потім озвучувати свої думки перед класом. Вона сприяє розвитку навичок спілкування, вміння висловлюватись, критичного мислення, вміння переконувати й вести дискусію. Під час роботи в парах можна швидко виконати вправи, які за інших умов потребують значної витрати часу. Серед них можна назвати такі:
-         обговорити текст, завдання;
-         узяти інтерв’ю і визначити ставлення партнера до будь-якої навчальної діяльності;
-         зробити аналіз чи редагування письмової роботи одне в одного;
-         проаналізувати разом проблему, вправу;
-         протестувати її оцінити одне одного;
-         дати відповіді на запитання вчителя;
-порівняти записи, що зроблені в класі.
Наприклад :
- Дайте мудрі поради хлопчику з оповідання Н. Кулик «Ромасеве яблуко і Петрикова груша».
- Уявіть, що ви зустрілися з персонажами твору. Складіть діалог.
Дуже подобається дітям працювати в командах, спільно вирішувати проблему поставлену перед ними. Такий вид роботи дозволяє реалізувати активність учнів, полегшує їх спільну діяльність і слухання кожного.
         Під час читання вірша Т.Шевченка «Встала й весна» пропоную, щоб одні діти записали, що вони чують – пісню жайворонка, щебетання соловейка, шум весняної води, іншим, що бачать – квіти барвінка, чорну землю, соловейка, жайворонка. В результаті таких завдань відбувається збагачення словникового запасу учнів, розвиток уяви і творчої фантазії. А це робить навчання значно цікавішим, урізноманітнює прийоми навчальної діяльності, забезпечує творчий розвиток дітей, більш повне відтворення його матеріалу.
         Одним із важливих засобів розвитку у молодших школярів допитливості, спостережливості, бажання та вміння вчитися вчені виділяють інформативність уроку. Цікавинки намагаюся використовувати на кожному уроці.Пізнавальну інформвцію діти отримують із «Довідкового бюро».
         Наприклад, під час вивчення дій додавання та віднімання пповідомляю дітям про те, що знаки додавання і віднімання з’явилися наприкінці ХV століття. А знак рівності ввів у математичну науку в 1557 році англієць А. Рекорд. Педагогічний досвід свідчить про те, що використння цікавої пізнавальної інформації на уроках допомагає учням глибше оволодіти навчальним матеріалом, сприяє формуванню в них стійкого інтересу.
         На уроці української мови дізнаємось звідки з’явилось слово «ведмідь» . Під час уроків читання на всіх етапах навчально-пізнавальної діяльності використовую творчі завдання:
1.     читання уривка, що викликає  радість, співчуття.
2.     Переказ від іншої особи.
3.     Знаходження слів та словосполучень, що вжиті в переносному значенні.
4.     Поділ вірша на уривки, що слід читати з різною інтонацією.
Вибіркове читання : опис, міркування, знаходження рядків, у яких автор висловлює своє ставлення до героя.
 Метод  «Прес»
Метод навчає дітей виробляти й формулювати аргументи, висловлювати думки з дискусійного питання у виразній і стильній формі, переконуючи інших. ( «Я вважаю, що …», «Тому, що ….», «Наприклад …», «Таким чином …»).
Тема: «Природа жива і нежива».
Вчитель: - Чи правильне твердження «Людина – частина живої природи?»
Учень: - Я вважаю, що людина є частиною живої природи, тому що людина народжується, росте, розвивається, дає потомство і помирає. Таким чином, маючи всі ознаки живих організмів, ми впевнено можемо сказати: людина-частина живої природи.

Це ті методи інтерактивного навчання які намагаюся використовувати під час навчання  на різних етапах уроку.
Звичайно, стандартні уроки передбачають використання наочності, але вона статична (нерухома), а якість виконання не завжди відповідає нормам.І тому, щоб не згас інтерес до навчання проводжу уроки з використанням компютерних технологій. Комп ’ютеризоване навчання дозволяє контролювати навчальну діяльність учня з високою точністю й об’єктивністю, здійснюючи постійний зворотний зв'язок. Для того, щоб комунікативна діяльність учнів була на високому рівні, необхідно використовувати ресурси інтернету. Завдяки користуванню всесвітньою мережею досягається мета навчання – виховання особистості, яка здатна розвиватися в умовах сучасного суспільства. Проте, необхідно памятати , що компютер не можна використовувати постійно, він ніколи не замінить живого спілкування, але учні повинні навчатися в цьому новому для них світі.
         Найчастіше на уроках використовую мультимедійні презентації. Це і тренажери, і усні рахунки, логічні завдання.
         Мультимедійні презентації дозволяють представити навчальний і розвиваючий матеріал, як систему яскравих опорних образів, наповнених інформацією в алгоритмічному порядку. Діти краще запам’ятовують побачене, ніж почуте.
Вживання мультимедійних презентацій на уроках математики дозволяє організувати різні форми навчально – пізнавальної діяльності і зробити активною і цілеспрямованою самостійну роботу учнів, що сприяє підвищенню якості засвоєння навчального матеріалу.  За допомогою слайдів, створених в програмі PowerPoint, може здійснюватися демонстрація прикладів, задач на дошці, ланцюжків для усного рахунку, можуть бути організовані математичні розминки і самоперевірка. У початковій школі багато часу відводиться вирішенню завдань. Тут особливо потрібна наочність на всьому протязі навчання як важливий засіб розвитку більш складних форм конкретного мислення і формування математичних понять. Наприклад, для розвитку уваги використовується гра «Що змінилося?».
Для  вдосконалення навичок усного додавання у межах 20 використовується Гра – тренажер «Додавання і віднімання у межах 20». При натисканні на правильний приклад анімоване яблучко потрапляє у кошик.
За допомогою презентацій відкриваються великі можливості для залучення елементів гри та цікавість на уроках української мови. Вони криються в картинності текстового та ілюстрованого матеріалу і дають поштовх дитячій фантазії, творчої уяви. Необхідно зазначити , що величезну роль у презентації грає не просто демонстрація зображення, а анімація, тобто рух картинки, букви, слова. Дуже зручно використовувати презентації при роботі над твором: план, питання, важкі слова, сама картина - все це перед очима дітей. Та й не завжди в школі знайдеться картина, яка необхідна за програмою, тому мультимедіа дуже зручна.
Особливо цікавими за допомогою презентації можна зробити уроки читання. Портрети письменників, місця, де вони жили і творили, інсценізації окремих епізодів творів, складання плану, словникова робота, скоромовки - все стає цікавим, якщо використовувати ці сучасні методи.
Для уроків природознавства презентація просто знахідка. Картинки природи, тварини, моря, океани, природні зони, кругообіг води, ланцюжки живлення - все можна відобразити на слайдах. У багатьох школах немає сучасних карт, та й купити їх дорого. А тут все готове. І перевірити знання простіше: тести, кросворди, ребуси, шаради - все робить урок захоплюючим, а отже, таким, що запам'ятовується.      
За допомогою простої зміни слайдів презентація дозволяє демонструвати портрети митців, репродукції, схеми, послідовність виконання малюнка тощо на уроках образотворчого мистецтва.
 ІКТ  - потужний педагогічний інструмент в руках вчителя, їм треба володіти і широко використовув ати на своїх предметних уроках. Можна виділити наступні   особливості даної технології:
  • якість зображення, яке виконується крейдою на дошці,  не витримує ніякого порівняння з акуратним,  яскравим, чітким і кольоровим зображенням на екрані;
  • підвищення рівня використання наочності на уроці;
  • підвищення продуктивності уроку;
  • встановлення міжпредметного зв'язку з іншими предметами;
  • логічність подачі навчального матеріалу.
Використання в презентаціях  анімаційних зображень героїв мультфільмів, казок, оповідань створює обстановку психологічного комфорту на уроці. Крім того, фрагменти уроків з використанням презентацій відображують один з головних принципів створення сучасного уроку – принцип фасціації (принцип привабливості).
Використання  на уроці комп’ютерних тестів дозволяє вчителю за короткий час отримати об’єктивну картину рівня засвоєння вивчає мого матеріалу і завчасно його скорегувати.
Я вважаю, що презентація з включенням технологій, які доповнюють, - найзручніша і не складна форма для вчителя при проведенні уроку.
         Отже уроки доцільно будувати так, щоб кожен учень почувався дослідником, який самостійно здобуває знання, має змогузіставляти, порівнювати, шукати і знаходити істину, доводити висунуті гіпотези під час спілкування зі своїми однокласниками та  з учителями. Сучасна психологія і педагогіка доводять, що  в процесі навчання учень не просто сприймає, усвідомлює, а й виконує складну систему розумових дій, спрямованих на засвоєння знань.
         Головне завдання – це навчити дитину вчитися, сформувати інструмент, без якого дитина стає невстигаючою, нездібною. Цим інструментом, як зазначає
Сухомлинський В.О, є п’ять умінь: вміння спостерігати, думати, висловлювати думку про те, що бачу, роблю, думаю, спостерігаю, читаю, пишу.
         Памятаємо, тільки те навчання гарне, яке стимулює розвиток, веде його за собою, а не служить просто збагаченню дитини новими відомостями, що легко входять у його свідомість.




Література:
1.     Вашуленко О.В. Читацька компетентність молодшого шко­ляра: теоретичний аспект. Дайджест 1 / О. В. Вашуленко. 2011. — 94 с.
2.     Державний стандарт початкової загальної освіти [елек­тронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.mon.gov.ua/new-stmp/2011/20_04/12/
3.     Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології : навчальний посібник / І. М. Дичківська. – К. : Академвидав, 2004. – 352 с.
4.     Логачевська С. Критичне мислення і диференціація на уроках читання. — Початкова школа. — 2004. — № 7. — С. 26.
5.     Пєхота О. М. Освітні технології: навчально-методичний посібник / О. М. Пєхота, А. З. Кіктенко, О. М. Любарська та ін. – К. : А.С.К., 2003. –   255 с.
6.     С а в ч е н к о О, Я. Ключові компетентності — інновацій­ний результат шкільної освіти / О. Я. Савченко // Рідна школа. — 2011.-№ 8-9.-С. 4-8.
7.     Савченко О. Я. Літературне читання - Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 2—4 класи / О. Я. Сав­ченко, В. О. Мартиненко та ін. // Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. - К.: Видавничий дім "Освіта", 2012. — С. 71-95.


Мета: формувати поняття «головні слова в реченні»;
         вчити знаходити їх у реченні;
         закріплювати знання про речення, його види;
         розвивати навички правильного інтонування речень;
         розвивати мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас;
         розвивати інтерес до мовних явищ;
         виховувати любов до рідної мови, до українських народних традицій, до України.

Обладнання: проектор, презентація, картки для роботи в групах.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку
I. Організаційний момент
- Діти, сьогодні на уроці у нас присутні гості, поверніться до наших гостей, усміхніться.
А зараз стали рівненько.
-Ви почули всі дзвінок?
- Так. Він покликав на урок!
   Кожен з нас приготувався,
   На перерві  постарався.
-Зараз сядуть всі дівчата, а за ними і хлопята.

II. Актуалізація опорних знань
1. Інтерактивна вправа «Криголам»
Діти, подивіться на екран. До кожної букви слова «урок» підберіть слова, які б починалися з цієї букви, і висловіть побажання собі та друзям до уроку.
У - уважними
Р - розумними
О - охайними
К – кмітливими
-Молодці!

2. Перевірка домашнього завдання (с. 98, вправа 257)
— Яке було завдання додому?
— Що потрібно було зробити в цій вправі?
— Хто хоче прочитати свою листівку?
— Молодці. Всі інші роботи я зберу і прочитаю обовязково. Дякую.
3. Каліграфічна хвилинка.
- А зараз відкриваємо зошити, записуємо число, класна робота.
-Діти, відгадайте, будь-ласка загадку.
         В темнім лісі проживає,
         Довгий хвіст пухнастий має,
         Їй на місці не сидиться,
         А зовуть її      (лисиця)
-         Молодці! А тепер запишіть, будь ласка, каліграфічно
Лл ли  ло лу ля ця лисиця
-         Поділіть це слово на склади.
-         Отже , скільки складів в цьому слові (3)
-         Зробіть , будь ласка, звукову модель цього слова.
-         Скільки в слові букв? (6)
-         Скільки в слові звуків (6)
-         Скільки голосних звуків? (3)
-         Скільки приголосних (3)
-         На який склад падає наголос? (на 2)


(Грак) полетіли, (поле) опустіли.
Працьовиті (рука) гори вернуть.

-Чому? (речення не звязані за змістом)
— Які це речення? (Розповідні)
— Поясніть, як ви розумієте зміст останнього речення.
— Які ще бувають речення? (питальні і спонукальні).

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку
— З чого складаються речення? (Зі слів.)
— Як пишуться слова в реченні? (окремо)

Асоціативний кущ


виражає закінчену
                                                        думку
                           
розповідне
                                                                  неокличне

                                               РЕЧЕННЯ













                                                                                                                                                     спонукальне


— Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати тему речення .

IV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
- Діти, подивіться на екран. Що ви бачите? (будиночки)
- Це незвичані будиночки.
        









 




У кожному з них живе родина. Вона називається «речення». Кожне речення складається із слів, а кожне слово має свої обовязки. Але як і в сімї є головні члени родини, так і в реченні є головні слова.
         Ось сьогодні на уроці ми  дізнаємося про головні слова і яку роль вони виконують у реченні.
-         Отже, прочитайте речення у першому будиночку.


— Яке питання ставимо до слова сонечко? (Що?)

__ Тобто, воно виконує якусь дію, щось робить.
— Яке питання поставимо до слова гріє? (Що робить?)
— Прочитайте  речення у другому будиночку?
— Про що в ньому йдеться? (Про вітер.)
— Яке питання ставимо до слова вітер? (Що?)

— Яке питання поставимо до слова повіває? (Що робить?)

— На яке питання відповідає друге головне слово?
2. Робота з таблицею.
- Отже дітки, ми можемо зробити висновок:

Висновок. У реченні серед усіх слів є головні слова. Ці слова відповідають на питання:
а) хто? що? та підкреслюються однією рискою;
б) що робить? та підкреслюються двома рисками.
— Спишіть перше речення.
— Про що в ньому говориться? (Про голубів.)

— Що говориться про голубів?
— Підкресліть це слово двома рисками. Поставте до нього питання.
Одна дитина працює біля дошки.
3. Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу

— Про кого в ньому йдеться? Поставте до цього слова питання.
— Що говориться про півня? Поставте до цього слова питання.

— Підкресліть ці слова відповідно до попередньої вправи.
— Знайдіть і випишіть головні слова з другого речення.
Одна дитина працює біля дошки.

-Дітки, зараз попрацюємо в групах. Кожній групі я даю конверт. Ваше завдання: прочитати речення і у кожному реченні знайдіть і підкресліть головні слова і пригадати з якої казки ці слова?
- І ще одне додаткове завдання, розкажіть коротко, чим закінчилася ця казка.


Метод «Незакінченого речення»
-         Я дізнався…
-         Я зрозумів…
-         Мені сподобалося…
Рефлексія
— Як знайти головні слова в реченні? ( дізнатися про кого або що йде мова в реченні).
— На які питання вони відповідають? (хто? що? що робить?)
— Чому їх так назвали? (виконують головну роль у реченні)
— Чи може бути речення без головних слів? (ні)


Зелений гай шумить.
Пташки співають голосно,
І річечка блищить.
Л. Глібов



VII. Домашнє завдання
С. 100, вправа 262.
— Прочитайте словосполучення у лівому стовпчику.
— Доберіть головне слово з правого стовпчика так, щоб утворилося речення.
— Запишіть утворені речення. Підкресліть головні слова.
VIII. Ставлення до уроку.
-Діти, намалюйте смайлик на полях класної роботи
-Якщо урок приніс задоволення   
- Якщо урок був звичайний і не порадував вас   
- Якщо не сподобався урок, але цим ви поділитесь зі мною, обов’язково. 


- Діти, ви сьогодні молодці, всі гарно працювали, були активними на уроці. На цьому урок завершено. Усім дякую за співпрацю.

Презентація: "Головні слова в реченні" 
















Загальноосвітня школа I-III ст. №8
Світловодської міської ради





                           «Я  - пішохід»
                                        КВК
                   




    Підготувала:
                                                                  Класовод 2-В класу 
                                                                  Н. М. Гончаренко






м. Світловодськ, 2016р.

Тема. КВК « Я - пішохід»
Мета: ознайомити учнів з правилами дорожнього руху для пішоходів;
         розвивати кмітливість і винахідливість учнів;
         виховувати навички свідомої, дисциплінованої поведінки на вулиці,  
         дорозі, у громадському транспорті.     
Обладнання: Плакати  з дорожніми знаками, конверти з  завданням, плакат з кросвордом, картки з назвами команд «Світлофорчики» , «Пішоходи» і « Водії», медальки.
                            Хід роботи
 Учитель. Діти, ми живемо в невеликому селищі, де не має трамваїв, тролейбусів. Ніхто з вас не боїться ходити по вулицях. Але, потрапивши у велике і галасливе місто, ви можете розгубитися і опинитися в дуже неприємній ситуації, якщо не будете знати і дотримуватися  правил дорожнього руху. Сьогодні ми і поговоримо про ПДР, про дорожні знаки і про те, як використовувати ці знання в повсякденному житті.
Сьогодні ми з вами не просто будемо повторювати правила дорожнього руху, а проведемо КВК, який називається « Я – пішохід». У нас три  команди: « Світлофорчики», «Пішоходи» і «Водії». Ви будете змагатися між собою за право називатися « Кращим знавцем Правил дорожнього руху»
         А щоб змагання було чесним,
         Ми оберем журі почесне.
         Погляньмо разом з вами друзі,
         Хто буде в цім почеснім крузі.
-До складу нашого почесного журі входять:

1. ---------------------------------------------------
2.  --------------------------------------------------
3. ----------------------------------------------------
- Першим конкурсом нашої гри буде « Розминка». Кожній команді я запитання, ви відповідаєте, якщо відповідь правильна – отримуєте бал. Яка команда набере більше балів, та і переможе.

Запитання:
1. Особа, яка перебуває поза транспортними засобами на дорозі (Пішохід)
2. Частина, дороги призначена для руху пішоходів. (Тротуар)
3. Будь-яка вулиця, що використовується для руху. (Дорога)
4. Місце, де перетинаються дороги. (Перехрестя)
5. Як треба переходити вулицю? (По розмітці – зебрі, по підземному чи надземному переходу, там де є світлофор)
6. Як треба переходити вулицю, де не має розміток і світлофору? (Подивитися ліворуч, подивитися праворуч і перейти вулицю) 
7. Як позначають пішохідні переходи на вулицях міста? ( Білою фарбою наносять широкі лінії )
8. Де можна кататися на велосипеді? (На дитячому майданчику, у дворі)
9.Де повинні ходити пішоходи? (По тротуару)
- Шановні журі, будь-ласка оцініть результати конкурсу.

Наступний наш конкурс « Відгадайте загадку»
1. Біжать чотири брати і один одного не можуть наздогнати. (Колеса)

2. Як переходиш вулицю, то завжди зупинись,
І перш за все з увагою на мене подивись.
Я шлях вкажу надійний, де безпек нема.
Трикольорові очі я маю недарма. (Світлофор)

3. Маленькі будиночки містом біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (Автобус, трамвай, тролейбус)

4. Тримаюсь лише на ходу, а як зупиниш – упаду. (Велосипед)

5. Підморгне зеленим оком – ми йдемо,
 підморгнеи червоним оком – стоїмо. (Світлофор)
6. З рогами, а не коза, є сідло, а не кінь.
З педалями, а не рояль, З дзвоником, а не двері. (Велосипед)

7. Полотно, а не доріжка, кінь біжить сороконіжка. ( Поїзд)

8. Довгий хвіст дугою тягне за собою (Тепловоз)

9.Ти рушай зі мною в ногу, перейдем у двох дорогу:
Під землею проведу, На той бік переведу. (Підземний перехід)
- Молодці! А зараз слово нашому журі.
-Діти, наступний наш конкурс « Дорожній кросворд».  Я кожній команді даю кросворд, і та команда, яка відгадає швидше і правильно і отримує бал.
Запитання до кросворду.
1. Дорожній знак, який попереджує про обовязкову зупинку. (Стоп)
2. Людина, яка керує автотранспортом. (Водій)
3. Що встановлюють перед переїздом через залізничну колію? (шлагбаум)
4. Частина дороги, призначена для руху пішоходів. (Тротуар)
5. Місце, де перехрещуються дороги і вулиці. (Перехрестя)
6. Який чудовий гарний дім, і вікна світяться у нім.
Взуття із гуми носить він, і головне він пє бензин. (Автомобіль)
7. Ділянка проїжджої частини, призначена для руху пішоходів через дорогу. (Перехід)
Оголошення результатів конкурсу.

-         Наступний наш конкурс «Розвяжи ситуацію».
У цьому конкурсі кожна команда вибирає конверт у якому є ситуація, яку слід розвязати.
Конверт №1
Ви йдете вулицею і бачите, що хлопчик переходить вулицю на червоне світло світлофора. Що ви вдієте?
Конверт №2
Ви їдете в тролейбусі і зустріли товариша. Ви голосно з ним розмовляєте. Один із пасажирів зробив вам зауваження . Що ви зробите?

Конверт №3.
Повертаючись із школи ви побачили дітей, які грались на дорозі. Ваші дії.

-         Журі, за вами слово. Як впорались команди із завданням?
Оголошення результатів конкурсу.
-         Діти, а хто знає, що означає слово світлофор?  Слово складається із двох частин «слово» і «фор». Значення слова світло нам відоме, а слово фор походить від грецького «форос» - «носій».
Наступний наш конкурс «Побудуй  світлофор» Ваше завдання : Правильно побудувати світлофор.

- А зараз на вас чекає цікава зустріч з героями, які добре вам відомі. Подивіться, що трапляється з тими, хто не знає правил дорожнього руху.
Діти розповідають віршики.
1.На світлофор дивитись вмій –
Це так в житті важливо!
Червоне світло – значить стій!
Йти просто неможливо!

2.А жовте увімкнеться вмить,-
Не поспішай, не рвися.
Не треба також тут спішить –
Уважно роздивися.



3. А як зелене увімкнуть –
То зовсім інша справа!
Через дорогу всі ідуть
Сміливо зліва й справа.

4.Світлофор три ока має,
Він про все розповідає:
Жовтий стій і роздивись,
Враз замри, не ворушись.

Він іти забороняє.
А зелений засвітився –
Це для тебе шлях відкрився.

6. Дорожні правила вивчай,
Їх треба зазубрити!
Ніколи їх не забувай,
Щоб у безпеці жити!

7.Будь завжди уважним друже!
Знай всі правила, мій друже!




Де іти, де постояти,
Де потрібно зачекати.
Це не жарти і не сміх,
Бо життя – одне у всіх.
Підбиття підсумків . Мультфільм.




-         Сьогодні ми переконалися, що виховані і слухняні, уважні пішоходи.







Використана література:
1. Інтернет ресурси.
2. Красоткіна Н. Р. Виховні бесіди про правила дорожнього руху.1 – 4 класи. – Тернопіль: Мандрівець 2009. – 136с.
3. Виховні заходи. Сценарії. – Х. Ранок – Н. Т., 2007р. 320с.
4. Красоткіна Н. Виховні заходи. 1 – 4 класи. – Тернопіль, 2006р
 5.Ламкова О. І. 250 рухливих ігор та естафет для школярів. – Х. : Ранок. 2005.
















                                                  Загальноосвітня школа I-III ст. №8
Світловодської міської ради





                    «Мамина казка»
                                         Свято
                   





     Підготувала:
                                                                           класовод 2-В класу  
                                                                            Н. М. Гончаренко






м. Світловодськ, 2017р.

Мамина казка

Мета: виховувати любов, повагу, чуйнiсть, доброту до мами, бабусi, всiх жiнок; розвивати творчi здібності учнiв.
Обладнання: плакати з 8 Березня, повітряні кульки, подарунки мамам виготовлені дітьми.
Хід свята

Святково прибрана зала. Дiти пiд музику заходять до зали.
Учитель. Добрий день, дорогi гостi, шановнi батьки, вчителi та дiти! Сьогоднi чудове свято — свято 8 Березня, тому я вiтаю всiх мам, бабусь, якi сидять у цiй залi! Жіноче свято... Воно приходить навесні із першими теплими днями. Мама...
Це слово, яке із радістю вимовляє кожна дитина, бо змалечку супроводжує нас у житті матусина ласка і турбота.

Дiти
1. Здрастуйте, здрастуйте, здрастуйте, всі!
Радiсно, радiсно, що ви до нас нинi прийшли.
2. Бачу, тут сидять iз нами нашi татусi i мами,
I бабусi, й дiдусi всi прийшли на свято, всi!
3. Сьогодні у світлому залі під поглядом теплих очей
Ми вас, наші мами, вітаєм від імені вдячних дітей!
4. Весна приходить в рiдний край, природа оживає,
Пташки здалеку знов летять й пiснi свої спiвають.
5. Прекрасне свято для жiнок пташки несуть на крилах,
Найкращi квiти для жiнок — для рiдних, добрих, милих.
6. Ми сьогоднi iз пiснями зустрiчаєм свято мами.
Iз весною всiх вiтаєм і щасливих свят бажаєм!
7. Спасибi, вам, рiднi мами, що ви тут сьогоднi з нами.
Для вас — наше перше слово: Матусi! Будьте здоровi!
8. Хай дзвенить по всюди пісня про найкращих наших мам!
Ми за все, за все на світі Щиро дякуємо вам!
№ 1 Пісня  «8 Березня»
1.Скоро вже наступить свято весняне,
Шкода, що це свято швидко так мине.
І бабусю й маму треба привітати,
І наш татко думає, що ж подарувати.

Приспів:
Восьме березня – це свято всіх жінок,
Восьме березня не проходить без квіток.
Як приємно, що в один весняний день у році,
Привітає тато разом бабусю, маму й доцю.

2.Я приготувала також подарунки,
Різні сувеніри і свої малюнки.
І на кухні тато торт весняний спік
І сказав мені, що він не пік торта вже рік !

Приспів:
3.Скоро вже наступить свято весняне,
Шкода, що це свято швидко так мине.
І бабусю й маму треба привітати,
І наш татко думає, де ж це гроші взяти

Учитель. Мати... Що є в свiтi краще за це слово! Материнство... Святе i красиве, оспiване поетами, увiчнене художниками. Мати! Найрiднiша й найближча людина для кожного з нас. Вона подарувала нам життя. Вона вчить нас жити по правдi, своєю ласкою i турботою супроводжує нас у життi. Мамо... У тебе на обличчi — терпiння, вимога, щастя. Ти ждеш тiєї митi, коли дитя вимовить перше своє слово. Ти вiдчуваєш усю планету, тримаючи дитину, ти держиш усю землю на своїх руках. Ось чому ми матiр називаємо святою.

Дiти
9. Сьогоднi привiтати хочемо ми любих мам iз днем Весни.
І побажати щиро хочемо, щоб завжди гарними були!
 10. Щоб не сивiло в вас волосся, і щоб не морщилось чоло,
Щоб вам, коханi нашi нами, у всьому i завжди везло.
11. Щоб вас кохали нашi тата і дарували квiти вам.
Немає ж бо у всьому свiтi жiнок, чарiвнiших за мам.
12. Це слово нiжнiстю багате, воно — неначе сонця цвiт.
Прийми, матусю, в своє свято наш уквiтчаний привiт!
 13.Ти мене в колисці колисала,
І за це тобі вклонюся я.
Ти мені життя подарувала,
Матінко, ріднесенька моя!

14. Все, що є прекрасного навколо:
Сонце, небо, зірочки ясні.
Дощ весняний і траву шовкову –
Все це, мамо, ти дала мені!

 
15. Виросту – на тебе буду схожа.
Я ж твоя частинка, рідна кров!
І тобі віддам усе, що зможу –
І турботу, й ласку, і любов!


№ 2 Пісня «Зіронька»
Народилась зіронька там у вишині
Разом з нею дівчинка в мами на землі.
Зіронька засяяла й освітила шлях
Заспівала мама доні зіронька моя.

Приспів:
Зіронька на небі всім сія,
Зіронька у кожного своя.
Зіронька на землю вигляда,
Зіронька у мами я така.

Я люблю співати з мамою сонячні пісні
І пташки підспівують з нами навесні.
Колисану зіркою мамі заспіваю
Я тебе моя матусе більш за всіх люблю.


Учитель.
Матiр в усi вiки шанунали, любили, звеличували. У народi кажуть: «Як пiд сонцем квiтам, так iз матiр’ю дітям». Бо ж справдi, мати в хатi — це сонце, що дає життя всiй родинi. Материнське серце здатне перейматися болем дитини на вiдстанi, все життя вболiвати душею за дiтьми.
16. Чи є в свiтi що світліше як маминi очi,
Що все зорiють за дітками вдень i серед ночi?
17. Чи є в свiтi що милiше, як маминi руки,
Що дитину обіймають навiть в днi розлуки?
18. Чи є в свiтi що щирiше, як серденько мами,
Яке б’ється для дитини днями i ночами?
19. Чи є в свiтi що дорожче, як мама кохана,
Що трудиться для дитини з ночi до рана?
20. Мамо люба, мамо мила, мамо золотенька
Я люблю тебе, матусю, я твоя маленька!
21. Обніму тебе за шию притулюсь до личка,
Ти мене пригорнеш , люба, я ще невеличка.
22. Ти ж мене усе голубиш, сонечком взиваєш.
Все для мене, а про себе завжди забуваєш.
23. І ти мене любиш, хоч я неслухняний,
Частенько я шкоду роблю.
Та ти все пробачиш, мене поцілуєш
Я тебе дуже люблю!
Учитель.
Шановнi мами i бабусi! Примiть вiтання вiд чоловiчого колективу нашого класу.
Частiвки
 1. Дорогі ви наші мами,
Ми частівки вам співаєм
З 8 березням вітаєм
І здоровя вам бажаєм
2. Дуже скоро ми зустрінем
Жіноче свято і весну.
У цей день просила мама
Подарувати   тишину.
3. А Щоб  маму на работу
Злий будильник не будив,
Я йому сьогодні на ніч
Три детальки відкрутив.

1. Ми в платочки нарядились
І в дівчаток превратились
А Хіба ми не хороші?
Посмішити ми вас хочем.
2.А ми класні чувачки,
На видумки мастаки .
Звали нас синочками,
А ми стали дочками.
3. А смішити ми вас будем
І в спідничках потанцюєм
Хоровод з платочками
(все) Полюбуйтесь дочками!
(під музику «Ой минула вже зима» плавно водять хоровод)
  Вчитель.  
 Сьогодні, в свято 8 Березня, хочеться сказати слова вдячності не тільки дорогим мамам, а й вам – милі, ласкаві, добрі бабусі! Прийміть, будь ласка, в дарунок від ваших онуків ці вірші.

  Виходять 7 діток.

 1 учень.   
 Коли я встаю раненько –
Жде сніданочок смачненький,
 Мене бабуся доглядає,
 Мені казочки читає.

2 учень.  
Рукавички мені в’яже
Про усе мені розкаже,
  Як мене бабуся любить, -
 Поцілує, приголубить!

 3 учень. 
 Дай, бабусю, поцілую
 Сивину твого волосся,
 Теплим подихом зігрію
 Снігом вибілені коси.

4 учень.    
 Нехай хоч і в маленькім ділі,
Та руки в нас уже умілі:
Ми допомагаєм вправно,
   Посуд миємо під краном,
  Витираєм
о тарілки
  І … збираєм черепки

 5 учень.    
 Побажаєм вам сто років жити
   Без горя, сліз і без журби
Хай з вами буде щастя і здоров’я
На многії літа, назавжди!



 6 учень.   
  Хай в житті вам радість буде
 Процвітайте, як той цвіт.
 Дай же, Боже, любим бабусям
 Разом:        Многих, добрих, щасних літ!

 7 учень.   
 Пісню заспіваєм ми
 Для бабусь рідненьких,
  Хай із вами поряд йде
 Пісня веселенька!

 
№3  Пісня про бабусю
Пісня «Бабуся Сонечко…»
Хто це, хто це, хочу знати я, скажіть?
Нас найбільше в світі любить,підкажіть?
Хто молитви нас навчає? Хто нам казочку читає?
Гарну казку хто читає, хто, скажіть?
Приспів
Бабуся сонечко, бабуся-пташечка,
Бабуся-зіронька, найкраща казочка.
Хто сорочечку нам вишиє, скажіть?
По голівці хто погладить, підкажіть?
Хто нам слізки витирає, ще й від татка захищає,
Хто від татка захищає нас, скажіть?
Приспів
Як я виросту, - бабусі я скажу
В іномарці аж в столицю повезу
Куплю модні черевички, підмалюю її щічки.
Ти найкраща в мене бабця - я скажу.
Учитель: Наші хлопчики  хочуть привітати своїх любих дівчат-однокласниць.
По всій школі ми ходили
Й висновок такий зробили…

Що дівчата всі найкращі –
Лиш у нашім другім класі.

Добра,щира і розумна
Мазуренко Лера!

Любить малювати і співати
Настя Коваленко!

І вигадлива й весела
Остапченко Аріна,

Мовчазна,повільна,добра
Патинко Еліна.

І весела,і цікава
Самборська Маргарита.
Тиха,лагідна,спокійна
Закієва у нас Каріна.

Дуже гарна фантазерка
Божко Анастасія.

Бойова і трішки вперта,
Братченко Дарина.

А Зозуля Аля
Працелюбна, мила.

Чуйна,дружна і слухняна
Наша Кобзар Кіра.

Загадкова і таємна
Бабідоріч Света.

А спокійна,й симпатична
Гладченкова Віка!

Дуже гарні в нас дівчата,
Ви дівчата – просто клас!

Всіх із святом вас вітаєм,
Щастя,радості бажаєм.

Вас любити й захищати
                                                  До випускного будем. Обіцяєм!

                Хлопці запрошують мам на танок.
ВАЛЬС ІЗ МАМАМИ
Конкурси, розваги:
Учитель:
 - Діти! Сьогодні ви не раз казали – мама рідненька, єдина, неповторна...А давайте перевіримо, як же добре ви знаєте своїх матусь, чи зумієте впізнати свою маму серед інших? Я запрошую підійти до мене 3-х матусь.

ГРА "ВПІЗНАЙ СВОЮ МАМУ ІЗ ЗАВ ЯЗАНИМИ ОЧИМА”

Ведучий: - Молодці, діти! Бачу, ви, дійсно ніколи не переплутаєте своїх матусь. А як же наші матусі знають своїх синів і донечок?

Гра Чи знаємо ми один одного?
(Мама і дитина стають спиною один до одного. Вчитель задає питання. Дитина відповідає кивком голови «так» чи «ні». А потім мама вголос відповідає.)

-Чи любить ваша дитина манну кашу?
- Чи миє посуд ваша дитина?
- Чи любить ваша дитина чистити зуби?
- Чи лягає спати ваша дитина о 9 год. вечора?
- Чи застеляє вранці ліжко ваша дитина?
- Чи любить вмиватися ваша дитина?
- Чи любить читати книжки?
- Чи любить ваша дитина вставати рано?
-         Чи ділиться своїми секретами?
-         Чи любить танцювати?
-         Чи робить зарядку?
-         Чи любить чистити зуби?
-         Чи хоче йти до школи?
-         Чи прибирає в своїй кімнаті?
Гра для татусів. Під музичний супровід вітають своїх жінок зі святом Ф.Кіркоров «Просто подари мне один только взгляд»

Вчитель Ось і наближається до кінця наше свято!
Чудове свято зустрічали сьогодні ми разом із вами.
Із днем жіночим привітали, всіх вас, бабусі, сестри, мами!
Коли ви поруч – сонце сяє, і веселіш птахи співають.
І кожна з вас несе тепло, надію, щастя і добро!

№3 пісня для мами
« Як добре, що у мене матуся рідна є »
Як добре, що у мене матуся рідна є,
Вона мене голубить і жаліє,
І знов весна приходить, і сонечко встає,
Бо так любити тільки мама вміє.
До мами пригорнуся, неначе пташеня,
Люблю тебе, матусенько моя!

Приспів:
Я по хмарці білій босоніж пробіжусь,
У далекі далі задивлюсь, задивлюсь,
Мамі посміхнуся і відійдуть жалі,
Щоб була матуся в діток всіх на землі!

Як добре, що весною буяє первоцвіт
І журавлі додому повертають,
Як добре, що зі мною матуся стільки літ
Від бід усіх мене оберігає.
До мами пригорнуся, неначе пташеня,
Люблю тебе, матусенько моя!

Приспів:

До мами пригорнуся, неначе пташеня,
Люблю тебе, матусенько моя!

Приспів. (2)

Учитель:
Я вас вітаю зі святом весни. Бажаю здоров’я, щастя, достатку, сонячної долі.
Хай ваші діти і онуки завжди приносять вам тільки радість!
Хай рікою щастя ллється, хай в сім’ї добро ведеться!
Нехай всі турботи, труднощі, нещастя покинуть вашу оселю. Хай завжди світить сонце у вашому домі, нехай ваші обличчя сяють від ласкавої посмішки. Щастя вам, дорогі жінки, добра, краси, кохання, вічної молодості і весни.
Зі святом вас, дорогі жінки-матері!

-         Дітки, вручіть будь ласка, подарунки вашим мамам.

Подарунки мамам




Література

1.     Бутрім В.Л. Свято 8 березня // Розкажіть онуку. – 2001. – №15-16. – С. 70–72.
2.     Ваврик Г.Д  Свято весни //Розкажіть онуку. – 2011. –№ 3.– С. 58-60.

3.      Виховні заходи. Сценарії / Упоряд.О. В. Гноїнська. – X: Ранок - НТ, 2007. – 320 с.
4.     Кондрацька Л. Весна прийшла. // Розкажіть онуку. –2003.– №13. – С.35.

5.     Романюк О.І. Бережіть здоров'я змалку Розкажіть онуку. – 2002. – №18. – С..27–28.


6.     . Будна Н.О. Уроки з курсу «Збірка дитячих віршів». 2 кл. : Посібник для вчителя. [Текст] / Н.О. Будна, Ж.А. Голінщак – Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2003.

7.     Погорелова С.М. Я і Україна. Навколишній світ: Матеріали до уроків у 2 класі [Текст] / С.М. Погорелова, В.А. Тетьоркіна. — Харків : Веста: Видавництво «Ранок», 2002.

8.     Інтернет ресурси


Загальноосвітня школа I-III ст. №8
                                   Світловодської міської ради




«Використання інформаційних технологій в початковій школі»
                                                           





     Підготувала:
                                                                           класовод 2-В класу  
                                                                            Н. М. Гончаренко






м. Світловодськ, 2016 р.

     Використання інформаційних технологій в початковій школі.
           Інформатизація освіти - один з основних напрямів процесу інформатизації, продиктований потребами сучасного суспільства, у якому головним рушієм прогресу є індивідуальний розвиток особистості. Вона має забезпечити впровадження в практику програмно-педагогічних розробок, спрямованих на інтенсифікацію навчального процесу, вдосконалення форм і методів організації навчання.
Основною метою всіх інновацій в освітній галузі є сприяння переходу від механічного засвоєння учнями знань до формування вмінь і навичок самостійно здобувати знання. Успішність розв’язання цього завдання значною мірою залежить від мети використання комп’ютера в навчальному процесі, якості й можливостей програмного забезпечення та від того, яке місце посяде комп’ютер в системі дидактичних засобів. Ще і сьогодні провідне місце у викладанні предметів займають традиційні засоби – дошка, крейда та друковані джерела (підручники, зошити з друкованою основою). Завдяки ж використанню ІКТ навчальне середовище можна доповнити відео, звуком, анімацією. Усе  це здійснює значний вплив на емоційну сферу молодшого школяра, сприяючи підвищенню пізнавальної активності, підвищенню інтересу до предмета та навчання взагалі, активізації навчальної діяльності учнів. 
Поєднуючи в собі можливості телевізора, відеомагнітофона, книги, калькулятора, будучи універсальною іграшкою, здатною імітувати інші іграшки і різноманітні ігри, сучасний комп'ютер, разом з тим, є для дитини рівноправним партнером, здатним дуже тонко реагувати на його дії і запити. З іншого боку, цей метод навчання є досить привабливим і для вчителів:, спонукає шукати нові, нетрадиційні форми і методи навчання.  Як показала практика, учні  з інтересом засвоюють  навчальний матеріал, коли  використовуються інформаційно – комунікаційні технології. При правильному підході ІКТ  підсилює  їх мотивацію. Крім того, активізується  увага учнів, розвиваються  пізнавальні  процеси,  мислення,  увага,  набувають розвитку  уява і фантазія. Розвиваються навички  дослідницької  діяльності, творчі та комунікативні здібності; формується  вміння працювати  з інформацією. ІКТ дозволяє активно залучити  учнів до  навчального  процесу;  якісно змінити контроль за діяльністю; залучити  школярів  до  досягнень   особистого характеру, класу  та інформаційного  простору. У дітей змінюється, відношення до комп’ютера.  Діти  починають сприймати  його  як  універсальний  інструмент  для роботи, а не лише як інструмент для ігор.

Актуальність
         Перед початковою школою стоїть важливе завдання: підготувати підростаюче покоління  до життя в інформаційному суспільстві , яке швидко змінюється, в світі,  в якому прискорюється процес появи нових знань, постійно виникає  необхідність в нових професіях, в безперервному  підвищенні кваліфікації. І ключову роль у вирішенні цих задач відіграє володіння сучасною людиною ІКТ.   Інформаційна компетентність школярів необхідна для якісного засвоєння всіх  навчальних предметів. Оволодіння комп’ютерною культурою, формування інформаційної компетенції учнів – необхідна умова  включення підростаючого покоління  до  світового  інформаційного простору.
ІКТ дозволяє:
  • надавати учням інформацію в різноманітній формі: текст, графіка, аудіо, відео, анімація і т.д.;
  •  видавати великий обсяг інформації частинами;
  •  мобілізувати увагу учнів;
  • активізувати процеси сприйняття, мислення, уяви  та пам’яті;
  •  Виходити у світове мережу інтернет;
  • використовувати світові інформаційні ресурси  у  навчальних цілях.
Найбільш оптимальні  моделі використання ІКТ :
-   Використання аудіо- та відео фрагментів
-  Показ учням презентацій по творчості письменників, природа рідного краю в різні пори року
 - Перегляд мультсеріалів та казок.
 Спектр використання можливостей ІКТ достатньо широкий. Але, працюючи з дітьми молодшого шкільного віку, необхідно пам’ятати заповідь «Не нашкодь!»
ІКТ повинні виконувати навчальну функцію, допомогти дитині розібратися в потоці інформації, сприйняти її зорово, запам’ятати, але ні в якому випадку не підірвати здоров’я. ІКТ виступає як допоміжний елемент навчального процесу, а не основний. Враховуючи психологічні особливості молодшого школяра, робота з використанням ІКТ  чітко продумана і дозована. Плануючи  роботу з дітьми слід продумати  час  використання ІКТ.
Для профілактики зорового стомлення необхідно дотримуватись певних рекомендацій: оптимальна тривалість безперервного заняття на комп'ютері для дітей 6-річного віку – 8 - 10хв, 7 - 10-річних – 10 - 15хв, не більше чотирьох разів на тиждень.
Переваги та недоліки використання ІКТ
Мій досвід роботи з молодшими школярами дозволяє зробити такі висновки:
1.   Застосування сучасних інформаційних технологій у початковій школі сприяє більш активному і свідомому засвоєнню учнями навчального матеріалу з математики, природознавства, української мови, предметів художньо-естетичного циклу.
2.  В процесі спільної комп’ютерно-ігрової діяльності виникає «кооперуючий ефект». Учні у грі проти комп’ютера допомагають, як правило, несвідомо один одному
3.  Використання інформаційних технологій в початковій школі є одним з найсучасніших засобів розвитку особистості молодшого школяра, формування інформаційної культури.
Виховні заходи з використанням ІКТ
Виховна робота  має не менше значення, ніж навчальна діяльність. Діти з великим задоволенням приймають участь у різних заходах. Всім виступам передує велика підготовча робота. Учням класу дуже подобаються клубні години, пов’язані з творчими завданнями, різноманітні турніри, вікторини з використанням ІКТ.
Щодо  планів на майбутнє, то я продовжуватиму підвищувати ефективність  використання ІКТ- технологій. А свій виступ хочу закінчити такими словами:
Якщо ти не можеш бути широкою дорогою,
будь вузенькою стежинкою.
Якщо ти не можеш бути сонцем,
будь зіркою на небі.
Тільки  знайди своє діло і
 старайся стати  найкращим.
Вдосконалюймо себе та наших дітей!!!

 Література :

·        Л.Пономаренко. Мультимедійна  підтримка  навчального  процесу / Початкова  освіта, №1-2, 2012, ст.16

·        М.Кітаєва. Використання  мультимедійних  технологій / Початкова освіта, №38, 2011, ст.7

·        Н.Петлюшенко.Упровадження  комп’ютерних технологій у початковій  школі./ Початкове навчання і виховання, №1, 2012, ст.12



Загальноосвітня школа I-III ст. №8
Світловодської міської ради




«Розвиток творчих здібностей на уроках літературного читання"





      Підготувала:
                                                                           класовод 2-В класу  
                                                                            Н. М. Гончаренко






м. Світловодськ, 2016 р.

Розвиток творчої діяльності учнів на уроках                                                  літературного читання
Проблема розвитку творчої особистості у початковій ланці була і залишається актуальною. Державі потрібні не відмінні виконавці, а інтелектуально розвинені, творчо обдаровані особистості.
Розвиток творчості і творчих здібностей учнів хвилювала в різні часи не тільки відомих педагогів, але й дослідників, мислителів, філософів, науковців. Якщо говорити про творчість дитини, слід наголосити, що учні найчастіше не створюють щось зовсім нове, але створення, відкриття суб’єктивно нового для дитини вже є проявом творчості Творчість є одним із засобів підвищення емоційного тонусу особистості, закріплення комплексу емоційно-вольової регуляції, а головне — актуалізації позитивної гами переживань, яка супроводжує ефективну працю, переживання радості від зробленого, досягнутого, почуття впевненості у своїх силах, у своєму творчому потенціалі й творчих здібностях.
Вивченням цієї проблеми займалися такі вчені й педагоги, як Г.Н. Кудіна, З.Н. Новолянська, Л.Є. Стрельцова, Н.Д. Тамарченко, Д.Б. Ельконін, А.М. Матюшкина, А.В. Запорожець та інші. Різноманітні аспекти виховної та розвиваючої системи творчості, їх педагогічна спрямованість знайшли глибоке осмислення у творчості таких українських письменників і педагогів як Г. Сковорода, І. Франко, С. Русова, Н. Забіла, О. Іваненко, В. Сухомлинський.
Розвиток творчості в учнів є важливим не лише тому, що завданням сучасної освіти є формування творчої особистості, а й тому, що людина, яка вміє творчо мислити, в нестандартних ситуаціях завжди знайде вихід, такій людині буде легше адаптуватися в житті. Лише творча особистість, спроможна створювати, управляти, пропонувати нові теорії, нові технології, нові напрямки розвитку, знаходити шляхи виходу зі складних нестандартних ситуацій. Тому забезпечення кожній людині можливості використання свого творчого потенціалу є одним із пріоритетних завдань як загальноосвітніх, так і позашкільних закладів.
Виходячи з усього вище сказаного можна визначити такі елементи даної роботи:
Об'єктом дослідження є розвиток творчих здібностей школяра на уроці читання.
Предметом дослідження є ефективні прийоми розвитку творчих здібностей школярів під час уроків читання.
Мета дослідження - підвищення мотивації навчання під час уроків читання через розвиток творчих здібностей школярів.
Відповідно до мети вирішувались наступні завдання дослідження:
- розглянути основні поняття творчості та творчих здібностей;
- визначити творчу діяльність школяра під час уроків читання;
- ознайомитись із засобами формування і розвитку мотивації на уроках читання.
Гіпотеза дослідження залежить від припущенні у тому, що у системі навчання читання застосовувати ефективні прийоми розвитку творчих здібностей, то можливо виховати творчу особистість, розвинути дитячу уяву і прищепити любов прекрасного, що підвищить мотивацію щодо навчання, за певних умовах:
1. якщо прийоми підібрані відповідно до віковими особливостями й потенційними можливостями дітей;
2. якщо складено комплекс занять із застосуванням ефективних прийомів розвитку творчих здібностей школяра.
Розвиток творчих здібностей – це вміння використовувати знання в нестандартних ситуаціях, розвиток психічних процесів.
         Розвиток творчих здібностей включає і розвиток мислення – вміння узагальнювати, перетворювати знання в гнучкі системи, творчо аналізувати ситуацію.
         Розвивати творчість – означає виховувати у дітей інтерес до знань, самостійність у навчанні. Маленький учень добре вчиться лише тоді, коли він переживає успіх, хоча б невеликий.
         Тому на кожному уроці я ставлю перед собою такі завдання.
Мої завдання:
- запалити в дитячому серці вогник допитливості;
- збагачувати знання школярів про природу, суспільне життя, трудову діяльність людей;
- розвивати різні види пам'яті;
- розвивати уяву і фантазію;
- розвивати увагу, спостережливість;
- формувати мовленнєві вміння, комунікативно – творчі здібності;
- пробуджувати інтерес до навчання, робити його цікавим, пізнавальним, розвивальним;
- розвивати творче мислення;
- навчити працювати з навчальною і дитячою книгою;
- виховувати національну самосвідомість, духовність.
         Навчити дітей вчитися, прищепити їм стійкий інтерес до знань, прагнення самостійно збагачуватися ними, починаючи вже з першого класу – таке завдання я поставила перед собою.
         Щоб сформувати творчі здібності, дитині необхідно якнайбільше вражень про навколишній світ під час виконання різних видів діяльності, які їй подобаються найбільше, а потім – в усіх притаманних учням видах діяльності (гра, малювання, конструювання, читання та розігрування сюжетів знайомих літературних творів, складання віршів, казок, робота з геометричним матеріалом, експериментування тощо). Формуючи в учнів інтерес до будь-якого з цих видів діяльності, вдається захопити дитину процесом творчості.
         Серед шляхів розвитку творчих здібностей, пізнавальної активності, самостійності, самореалізації дітей підкреслюється необхідність використання в роботі з учнями початкових класів різноманітних завдань – навчальних, розвивальних, пізнавальних, інтелектуальних, нестандартних, творчих.
         Зважаючи на це вважаю, що:
Розвитку творчих здібностей сприяють:
- словесні творчі завдання на добір рими, складання початку чи закінчення вірша;
- складання казки за малюнком;
- створення продовження казки, оповідання;
- складання чистомовок;
- використання анаграм, метаграм;
- словесне малювання;
- творчі списування текстів;
- вилучення зайвого тощо.
         Для розвитку творчих здібностей я використовую:
1. Метод гри.
Гра, як основна діяльність дитини в молодшому шкільному віці, є постійною її супутницею. Гра для дитини – перша можливість проявити себе, самовиразитись і самоствердитись. В іграх діти не тільки відображають реальне життя, а й перебудовують його. За словами Виготського, «гра дитини – це творче переосмислення пережитих вражень, комбінування їх і побудова з них дійсності, яка відповідає запитам і інтересам самої дитини», тобто гра розглядається як творча діяльність, в якій наочно виступає комбінуюча дія уяви. Тому в своїй роботі використовую розвивальні ігри як засіб навчання і виховання.
В добукварний період, на уроках навчання грамоти, використовую такі ігри:
Гра «З яких звуків складається слово?»
Основна мета цієї гри – навчити дитину вслухатися в слово, чути звуки, з яких воно складається, і визначати послідовність цих звуків.
 Гра «Заміни звук»
Гра вдосконалює фонематичний слух, розвиває уяву, розумові операції аналізу і синтезу.
На уроках використовую навчальні ігри «Розумові розминки»:

Гра «Чому так трапилось?» Річка вийшла з берегів і затопила ближнє поле.
Гра «Висновок»: Оленка старша за Марійку, а Марійка старша за Миколку. Хто найстарший? Наймолодший?
2. Використовуючи у роботі інтерактивні методи, організовую ігри: «Мікрофон», «Акваріум», «Карусель». Методи інтерактивного навчання дають змогу швидко активізувати пошуково - пізнавальну діяльність учнів, максимально розкривають їх таланти.
3. Елементи технології критичного мислення.
Коли дитина приходить до школи, відбувається процес її адаптації до тих видів і форм діяльності, в яких їй доведеться брати участь у дорослому житті. І цей процес відбувається за умови комунікативної діяльності. Тому для розвитку мовленнєвих умінь, розвитку творчого мислення використовую такі завдання:
«Крісло автора»
Учні за бажанням сідають у «крісло автора» і розповідають щось цікаве про своїх рідних, знайомих або епізод зі свого життя, історію про своє ім’я тощо.
«Опиши навпаки»
Учитель показує сюжетний малюнок, а групи учнів описують його, замінюючи основні предмети, їх ознаки, дії, явища на протилежні.
4. Під час роботи з дітьми керую процесом творчості, спрямовуючи його на активізацію творчої думки. Тому використовую метод мозкового штурму.
         Метод мозкового штурму використовую тоді, коли діти не мають уявлення про предмет, вони висловлюють свої думки, обґрунтовують, а вже потім роблять висновок. (Магічний трикутник, квадрат. Площа. Вимірювання площі.)
5. Для розвитку творчих здібностей учнів використовую також стратегію комбінаторних дій:
-              таблиці – тренажери;
-              гра «Утвори слово» (рис – сир).
6. Розвиток творчого мислення неможливий без формування розумових операцій, тому в своїй роботі використовую такий метод розвитку уяви, як «морфологічний аналіз».
Мета даного методу полягає в тому, щоб:
*формувати у дітей уміння давати велику кількість різних категорій відповідей у рамках заданої теми;
*створювати умови для оцінки дитиною отриманих ідей;
*учити деталізувати найбільш продуктивні відповіді.
7. Метод «Думай про інше»
         Багато винаходів у нашому житті мають «аналоги» у природі. Літак схожий на птаха, вертоліт – на бабку, підводний човен – на рибу. Щоб винаходити, потрібно бути спостережливим, уміти придумувати, на що схожі різні предмети.
         Розумовий розвиток дитини залежить від того, наскільки вона бере участь у продуктивних видах діяльності. Кожна продуктивна діяльність передбачає вміння планувати, тобто спершу уявляти образ того, що створюється, а потім утілювати його в практичній діяльності. Саме участь у продуктивних видах діяльності я використовую у своїй роботі вже з учнями першого класу. Залучаю дітей до таких видів художньої діяльності:
- зображувальна діяльність (малювання, ліплення, аплікація);
- музична діяльність (сприймання музики, ігри, хороводи);
- художньо – мовленнєва діяльність (слухання казок, розповідей, читання віршів, створення власних творів);
- театралізована діяльність (інсценізація казок).
У роботі над розвитком творчих здібностей молодших школярів дуже
важливими є педагогічна тактовність і толерантність учителя. Необхідно, щоб він заохочував дітей до творчості, стимулював нестандартні й цікаві рішення, а потім разом із дітьми оцінював їх рівень і якість.
                  Отже, одним із головних завдань учителів початкової ланки сучасної школи є розвиток творчих здібностей молодших школярів як необхідної умови вдосконалення особистісних якостей і підготовки дитини до свідомої, продуктивної та творчої діяльності в майбутньому.









Література:
1. Барташнікова І.А., Барташніков О.О. Розвиток уяви та творчих здібностей у дітей 5-7 р. / І.А. Барташнікова, О.О. Барташніков. – Тернопіль: Богдан, 1998 – 263 с.
2. Лейтес Н.С. К проблеме сензитивных периодов психического развития
человека / Н.С. Лейтес // Принципы развития в психологии. – М.:
Просвещение, 1978. – С. 202.
3. Психологический словарь / [ред. В. П. Зинченко, Б. Г. Мещерякова]. – М.:
Педагогика – Пресс, 1999. – 440 с.
4. Савченко О.Я. Сучасний урок у початкових класах / О.Я. Савченко. – К.:
Магістр – S, 1997. – 256 с.















Комментариев нет:

Отправить комментарий